ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Nasněžilo a mrzne. Jizerská padesátka může začít

Velikost textu:
aktualizováno 9. 1. 2009 18:40

Liberec - V Bedřichově v Jizerských horách dnes startuje největší český závod v běžeckém lyžování, pověstná Jizerská padesátka. Letošního, dvaačtyřicátého ročníku se má podle organizátorů zúčastnit až pět tisíc lidí, mezi sportujícími návštěvníky bude např. architekt David Vávra nebo pražský primátor Pavel Bém. Závodům svědčí i počasí a sněhová nadílka. První závod startuje už dnes, běžkaři se utkají na 30 kilometrech volnou technikou. Večer proběhne slavnostní zahájení a hlavní závod je připraven na neděli.

Zimní sporty
Zimní sporty
Otevřít galerii
 • Zimní sporty autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Běžkaři ve stopě autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Jizerská padesátka je největším podnikem, který se koná v České republice, je to závod neopakovatelný svojí atmosférou, počtem lidí, který se zde sejde. I proto, že jsem rodákem z Liberce, se na Jizerkách ráda pohybuji," vysvětlila závodnice v běžeckém lyžování Zuzana Kocumová. Organizátor Martin Pešta dodal, že specifikem Jizerské padesátky je také skutečnost, že se jej součastní amatéři i profesionálové. Hlavní závod se poběží v neděli.

Organizační výbor měl z počátku obavy, že by mohla být celá sportovní akce kvůli nedostatku sněhu zrušena. Tak tomu bylo v letech 1988, 1990, 1998 a 2007. Počasí je však uklidnilo. "Problémy se sněhem nenastaly, máme ho dostatek. S tím sice souvisí i více práce s úpravami tras, ale je to pro nás práce příjemná. Podmínky jsou výborné," informoval jeden z organizátorů závodu Pešta.

Jediní, komu závod přidělává starosti, jsou pracovníci horské služby. Na víkend chystají plnou pohotovost. "Horská služba vnímá tento víkend jako velmi náročný, co se týče naší práce, neboť do regionu Jizerských hor přijela či přijede spousta lidí. Nápor se netýká jen neděle, spoustu běžkařů je zde již přes týden a připravuje se," informoval René Mašín z horské služby.

Jizerská padesátka vznikla téměř náhodou, jako testovací závod horolezců TJ Lokomotiva Liberec, a poprvé se běžela v roce 1968. Tehdy se závodů zúčastnilo 52 závodníků. Desátý ročník se však mohl pochlubit 7863 účastníky. Pokles zájmu přinesl rok 1989, v posledních letech však počet milovníků bílé stopy stále stoupá.

Zima
 • Zima autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/119/11878.jpg
 • Horská služba v akci autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/2/166/16552.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.