ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Libercem zní sněžná děla, přípravy na MS jsou v plném proudu

Velikost textu:

Liberec - Pořadatelé Mistrovství světa v lyžování v Liberci oceňují počasí posledních dnů. Díky němu totiž mohou vyrábět sníh do zásoby. Neměla by se tak opakovat situace z loňska, kdy se musel do areálů svážet sníh z Jizerských hor.

Sněžné dělo ve Vesci
Sněžné dělo ve Vesci
Otevřít galerii
 • Sněžné dělo ve Vesci autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Příprava na liberecké MS autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/609/60829.jpg?1231402731

Sněžná děla ve Vesci pracují během dne i noci. Stroje se v běžeckém areálu prakticky nezastavily od 25. prosince. "Výška sněhu se pohybuje kolem 70 centimetrů na tratě, což znamená zhruba 80 tisíc kubíků sněhu," uvedl tiskový mluvčí MS 2009 v Liberci Zdeněk Soudný. Jedná se o dvojnásobek množství, které je k zasněžení veseckých tratí zapotřebí. Přesto se děla vypínat nebudou a pokud počasí dovolí, v provozu zůstanou až do začátku mistrovství.

Pořadatelé se nechtějí současným počasím nechat ukolébat. Už na začátku prosince zde děla nastříkala asi 15 tisíc kubíků umělého sněhu, před Vánocemi ale všechen roztál. Umělý sníh pro mistrovství se proto vyrábí do zásoby i v Bedřichově a Albrechticích. Dohromady jej teď v zásobě leží kolem 18 tisíc metrů krychlových.

přehrát video
Reportáž Jany Pavlíčkové

Celkovou cenu potřebnou na zasněžování veseckého areálu zatím nedokáží pořadatelé odhadnout. Jeden den plného provozu ale stojí přibližně 40 tisíc korun, do začátku mistrovství světa přitom zbývá ještě 40 dní.

Podle pořadatelů tak nehrozí, že by Vesec zůstal bez sněhu, který by se musel do areálu navézt z hor jako v loňském roce. Ochranáři za toto pochybení udělili pokuty v celkové výši 940 tisíc korun.

Navážení sněhu
Navážení sněhu

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.