ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Skikrosaře čeká náročná sezona s nominačním bojem o olympiádu

Velikost textu:

Praha - Čeští skikrosaři mají před sebou důležitou sezonu. Začne totiž nominační boj o olympijské hry ve Vancouveru. Od 18. ledna se začne tvořit podle výsledků závodů Světového poháru a březnového mistrovství světa v japonském Inawaširu žebříček, z něhož o rok později vzejde 35 účastníků premiéry skikrosu na olympiádě. Čeští závodníci u toho chtějí být v co největším počtu.

Skikrosař Tomáš Kraus
Skikrosař Tomáš Kraus

O nominaci trojnásobného vítěze Světového poháru a dvojnásobného mistra světa Tomáš Krause se příliš nepochybuje, kouč reprezentace Vladimír Augusta však věří, že se prosadí i další. Šanci budou mít zejména Zdeněk Šafář a Jan Kopřiva. "Chtěli bychom tam mít maximální počet čtyř mužů a snad se najde i nějaká žena," uvedl Augusta na dnešní tiskové konferenci. Mezi ženami má nejvyšší ambice Lucie Baierová.

Tým skikrosařů se rozrostl. V juniorské reprezentaci je šest závodníků, do realizačního týmu přibyli fyzioterapeut Tomáš Lučan a Jaroslav Lučan, který bude mít jako asistent kouč na starosti servis a analýzy. "Snažili jsme se tým profesionalizovat. Sezona je kvůli olympiádě velmi důležitá," prohlásil Augusta. Do olympijského žebříčku se bude počítat ještě asi pět závodů v sezoně 2009-2010.

Přestože byla kvůli nedostatku financí zrušena zámořská série Jeep King of the Mountains, skikrosaři se nudit nebudou. Čeká je deset závodů Světového poháru, z nichž první se jede 5. ledna v rakouském St. Johannu. Do olympijského žebříčku se však bude počítat až čtvrtý podnik SP v Lake Placid. "Důležitý bude i závod na olympijských tratích," zmínil se Augusta o testu v Cypress Mountains na začátku února.

Všichni skikrosaři jsou odhodláni objet všechny závody SP. "Ale jen v případě, že budu zdravý," prohlásila česká jednička Kraus. "Uvidí se, jak to bude finančně, fyzicky i organizačně náročné," upozornil Šafář na přelety z Ameriky až do Japonska. V boji o OH bude pro všechny závodníky s výjimkou Krause důležitý každý úspěch. "Ale vyhrát je samozřejmě lepší, než být pětkrát dvacátý," uvedl Kraus.

Při tréninku měli skikrosaři vynikající podmínky, jen v posledních týdnech dohánějí přípravu jízdami na tratích, kterých po Evropě moc není. "Kvůli zrušení závodů v Americe si to můžeme dovolit," prohlásil Kraus. Problémy s botami měl Šafář, ale už je vyřešil. "Příprava byla jinak dobrá, uvidíme, jak se to vyvine," řekl muž.

Rád by vystoupil z Krausova stínu a skončil do desítky v celkovém pořadí SP. "Chci se Tomášovi vyrovnat a porazit ho," vytkl si smělý cíl. "Jednou jsem ho už téměř porazil, takže věřím, že letos se naše síly vyrovnají. Chtěl bych, aby se podařilo vytvořit silný a vyrovnaný tým," uvedl. Prvním testem sezony bude Evropský pohár 21. prosince v německém Grasgehrenu. "Bude to důležitý závod," upozornil na poslední měření sil se špičkou před Světovým pohárem.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.