ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Lyžařské mistrovství v Liberci se prodražuje. Vláda na něj přidala 189 milionů

Velikost textu:

Praha - Vláda dnes rozhodla, že z rozpočtové rezervy uvolní dalších 189 milionů korun na financování mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v únoru a v březnu uskuteční v Liberci. Peníze se použijí na výstavbu sociálního zázemí pro diváky, ubytování a řešení dopravní situace v místě mistrovství.

Běžecký areál ve Vesci
Běžecký areál ve Vesci
Otevřít galerii
 • Běžecký areál ve Vesci autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Lyžařský areál na Ještědu autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Lyžařský areál Vesec autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Mluvčí mistrovství světa Zdeněk Soudný prohlásil, že 189 milionů korun jsou peníze, s nimiž pořadatelé v rozpočtu počítali. "Vláda je jen formálně potvrdila," dodal Soudný.

Soudný neřekl, co se konkrétně skrývá za pojmy sociální zázemí pro diváky, ubytování a řešení dopravní situace. "Informaci od náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy považujeme za dostatečnou," konstatoval Soudný. Mluvčí neodpověděl na otázku, kdy pořadatelé poskytnou veřejnosti detailní údaje o tom, na co 189 milionů korun z rozpočtové rezervy vlády věnují.Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) rozhodnutí vlády označil za vynucený krok. Kabinet měl podle něj krátce před začátkem šampionátu jen dvě možnosti. "Dostát reputaci České republiky a ty nezbytné výdaje uhradit, nebo riskovat obrovskou světovou ostudu a v podstatě znehodnotit ten miliardový výdaj, který by tam byl do té doby vykonán," řekl.

Peníze podle náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jana Kocourka organizátorům mistrovství scházejí i kvůli světové finanční krizi. I když velké světové firmy neztratily o podnik zájem, nemohou si podle Kocourka dovolit do reklamy investovat tolik, kolik předpokládaly. 

Účet? Dvě miliardy

Šampionát podle dostupných informací bude stát asi dvě miliardy, z toho více než polovina plynula ze státního rozpočtu na výstavbu areálů, ubytování závodníků a rozvoj infrastruktury. 

Zatím posledních 70 milionů korun uvolnila vláda v říjnu. Ze státních peněz se postavil areál ve Vesci, rekonstruovaly se skokanské můstky na Ještědu a koleje Technické univerzity pro závodníky, postavily přístupové komunikace a vystavěly byty v Zeleném údolí, kde mají rovněž bydlet účastníci šampionátu. Využití státních peněz bude prověřovat Nejvyšší kontrolní úřad a závěrečná zpráva by měla být předložena v srpnu příštího roku.

Do Liberce zavítá inspekce

Město Liberec dá na mistrovství 380 milionů a Liberecký kraj 146 milionů korun, z marketingu by mělo plynout do pokladny až 150 milionů. Příspěvek od mezinárodní federace FIS je 11 milionů švýcarských franků, což je asi 180 milionů korun, na vstupném by se mělo vybrat 120 milionů korun. Příjmy z televizních práv nebyly zatím zveřejněny. 

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) chystá na příští týden do Liberce inspekci. Na sever Čech přijede generální sekretářka FIS Sarah Lewisová a marketingový ředitel Christian Knauth i kvůli tomu, aby s organizačním výborem probrali malý zájem veřejnosti o šampionát a stagnující prodej vstupenek.
Logo Mistrovství světa v klasickém lyžování
Logo Mistrovství světa v klasickém lyžování
Více fotek
 • Logo Mistrovství světa v klasickém lyžování autor: ČT24, zdroj: Liberec2009.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/294/29380.jpg
 • Předání maskota lyžařského MS v Liberci autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/294/29384.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.