ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Skokana Jandu trápí před startem SP zdravotní stav

Velikost textu:

Kuusamo (Finsko) - Jakuba Jandu, skokana na lyžích, nyní čeká závod, který by pro něj mohl znamenat návrat zašlé slávy. Janda obnovil spolupráci se slovinským koučem Vasjou Bajcem, pod jehož vedením se v roce 2006 stal celkovým vítězem Světového poháru, a zlepšení po dvouleté stagnaci prokázal už na sklonku letní sezony. Skokanův rozlet a formu však před sobotním prvním závodem sezony ve finském Kuusamu brdzí zdravotní problém.

Český skokan na lyžích Jakub Janda
Český skokan na lyžích Jakub Janda
Otevřít galerii
 • Český skokan na lyžích Jakub Janda autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/53/5264.jpg?1200861799
 • Skokan na lyžích autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/543/54232.jpg?1227614944

I když se Jandovi příprava v Lillehammeru vydařila, v závěru minulého týdne ho přemohla celková slabost organismu. "Neměl jsem ucpaný nos, nebolel mě krk, ale byl jsem dva dny bez energie," uvedl z Kuusama Janda. Ze soustředění se vrátil dřív a navštívil lékaře. Když už byl na cestě do Finska, dostal zprávu, že má v krvi virus. "Zastavil jsem v lékárně a nakoupil, co mi řekli. Už je to lepší," pokračoval Janda.

Janda ani neuvažuje o zrušení startu na SP

Ani na moment jej přitom nenapadlo, že by úvodní závod sezony vynechal, i když v příštím týdnu ho ještě čeká kompletní vyšetření. "Měl jsem spíš potíže s tím, že jsem byl dezorientovaný, ale už se cítím lépe," řekl po dnešních třech tréninkových skocích. "Dneska mě odvolali z můstku, protože začal padat sníh," dodal Janda. Do čtvrteční kvalifikace by si rád ještě skočil, pravděpodobně dnes večer, když to počasí dovolí.

"Není to ještě stoprocentní, ale špatné to také není. Snad se ten pocit formy do zítřejší kvalifikace vrátí," prohlásil spolu s informací, že nadále polyká spoustu vitamínů a preparátů.

Bajc má na Jandu dobrý vliv

V Kuusamu je s ním také Bajc, který má na něj blahodárný vliv. Třebaže mu naordinoval v přípravě náročný trénink, Jandovi jeho styl sedí a věří mu. "Trénink byl místy docela drsný," připustil český skokan. "Jsme spolu v kontaktu denně, byl se mnou také na několika soustředěních a je i tady," hlásil Janda z Kuusama. Probírali spolu i zdravotní problém. "Říkal, že kdyby to bylo špatné, abych to zabalil. Ale já věřím, že to bude v pohodě," uvedl.

Slovinského trenéra český svaz neplatí, měl by dostávat prémie za výsledky Jandy. Ten patří do marketingového týmu Kateřiny Neumannové, který mu i finančně pomáhá. S českou dvojicí Janda, Roman Koudelka je v Kuusamu také trenér B-týmu David Jiroutek, u kterého se dvojnásobný medailista z MS loni připravoval.

Před virózou se Jandovi dařilo

Ještě než ho skolil vir, dokázal prý Janda v zimních podmínkách navázat na výsledky ze závěru letní sezony, kdy vyhrál závod Kontinentálního poháru a při finále Grand Prix skončil v Liberci pátý v kompletní světové konkurenci. "I když na sněhu je to něco jiného, dá se říct, že jsem navázal na svou výkonnost a pocity ze skákání na konci léta," doplnil.

Přestože se v uplynulých dvou letech Janda pokoušel o změnu techniky, letos se rozhodl vrátit ke starým zvyklostem. "Pořád je co dolaďovat, jsou tam občas nějaké problémy. Nejde během pár měsíců vrátit zpátky všechno, když jsem se dva roky učil něco jiného," uvedl Janda. "Je to dost informací, já se snažím soustředit vždy jen na jednu. Snad se mi to podaří skloubit," věřil muž, který si prý letos na jaře už dokonce hledal práci. Úvodní závody SP ukážou, jestli jeho rozhodnutí zůstat u skoků bylo správné.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.