ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena
SP V SEVERSKÉ KOMBINACI

Portyk si ve SP vylepšil životní maximum, v Ramsau vybojoval osmé místo

Velikost textu:
aktualizováno 16. 12. 2017 15:53

Na závod v Ramsau bude Tomáš Portyk vzpomínat jen v dobrém. Český sdruženář v rakouském středisku zaznamenal nejlepší výsledek kariéry ve Světovém poháru, když využil druhého místa po skoku a po 10 kilometrech si doběhl pro konečné osmé místo. Vítězem se stal Němec Eric Frenzel.

Tomáš Portyk
Tomáš Portyk

"Mám radost ze všeho. Udělal jsem si nejlepší výsledek v kariéře a ještě na malém můstku, který není až tak pro mě. Mám radši větší můstek, ale skok se mi povedl. To mě nastartovalo, získal jsem sebedůvěru a vydržel i v běhu," řekl Portyk. "Tohle mě nakoplo a doufám, že se to takhle bude vyvíjet dál," dodal.

Jednadvacetiletý juniorský mistr světa z loňska se v úvodu olympijské sezony trápil s virózou. Ve finském středisku Ruka první závod nedokončil a do druhého nenastoupil. Před dvěma týdny v Lillehammeru Portyk poprvé bodoval díky 28. příčce a tentokrát se podruhé v kariéře dostal do první desítky. Poprvé se mu to povedlo také v Ramsau, kde před dvěma roky byl desátý.

Češi jsou od pondělí v Ramsau a Portyk cítil, že se už v tréninku dostává do bývalé formy. "Byli tady úplně všichni kromě Němců. Měl jsem porovnání a od tréninků se mi skoky dařily," konstatoval. Už v páteční kvalifikaci předvedl čtvrtý nejdelší pokus. Do závodu tak šel s klidnou myslí a ještě pořadí vylepšil. "Jsem rád, že jsem to psychicky ustál. Skok se mi povedl jako v tréninku, což je důležitý, a hned se to projevilo," řekl.

přehrát video
Sdruženář Portyk si doběhl v Ramsau pro životní osmé místo

V běhu se ještě na šestém kilometru držel v popředí mezi elitními běžci, ale když pak začali favorizovaní Němci stupňovat tempo a bojovat o prvenství, ztrácel. "Čerstvý sníh nebyl skluzný a trať těžká, takže jsem měl obavy. Třetí kolo jsem objel sám, pak mě dojeli zezadu dva tři soupeři, ale kousl jsem se a jsem rád, že jsem vydržel za rychlými běžci až do konce. To je super," liboval si Portyk.

Do cíle doběhl 37 sekund za olympijským vítězem Ericem Frenzelem, jenž ve finiši těsně porazil krajana Fabiana Riessleho. Žlutý dres lídra SP udržel Nor Espen Andersen, byť skončil až čtrnáctý. Miroslavu Dvořákovi se nevedlo na můstku a v běhu si ještě o příčku pohoršil na 44. místo.

V neděli absolvují sdruženáři v Ramsau poslední závod SP v tomto roce a Portyk doufá, že by mohl atakovat desítku častěji. "Samozřejmě. Dopředu se tlačí mladí, já jedu už pátou sezonu v SP, jsem taky ještě mladý a chci být mezi nimi," prohlásil Portyk. "Když se mi povede skok, tak by to mohlo jít a budu mít šanci."

SP v severské kombinaci v Ramsau (Rakousko):

1. Frenzel 24:17,8, 2. Riessle (oba Něm.) -0,7, 3. Schmid (Nor.) -8,1, 4. Geiger (Něm.) -25,4, 5. A. Watabe (Jap.) -31,1, 6. Moan (Nor.) -31,7, 7. Fletcher (USA) -32,6, 8. Portyk (ČR) -37,1, 9. Graabak (Nor.) -38,9, 10. Faisst (Něm.) -40,0, ...44. Dvořák (ČR) -3:10,6.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 23 závodů): 1. Andersen (Nor.) 294, 2. Schmid 283, 3. A. Watabe 269, 4. Rydzek (Něm.) 232, 5. Frenzel 218, 6. Hirvonen (Fin.) 193, ...27. Portyk 35, 41. Dvořák 7.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.