ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

K Mutkovi a dál ne. MOV neprokázal účast vyšších pater státu na dopingu

Velikost textu:

Kauza ruského dopingu nepokračovala výše než k vedení ministerstva sportu. Zapojení vyšších pater ruského státu se nepodařilo prokázat. Uvedla to zpráva Schmidovy komise, kterou zveřejnil Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

Vitalij Mutko s Vladimirem Putinem během olympiády v Soči
Vitalij Mutko s Vladimirem Putinem během olympiády v Soči

Vyšetřovatelé na základě elektronické komunikace zjistili kontakty mezi pracovníky ministerstva sportu, které vedl Vitalij Mutko, a jeho podřízenými organizacemi. Mezi ně patřily ruská antidopingová agentura (RUSADA), sportovní přípravné centrum nebo antidopingové laboratoře v Moskvě a Soči.

"Nezávislé a nestranné důkazy ale neumožňují disciplinární komisi MOV s jistotou určit, kdo inicioval nebo kdo řídil tento plán," uvedla komise vedená bývalým švýcarským prezidentem Samuelem Schmidem. "Disciplinární komise MOV nenašla žádný zdokumentovaný, nezávislý a nestranný důkaz potvrzující podporu nebo znalost tohoto systému ze strany nejvyšších státních úřadů," píše se v závěrečné zprávě.

Podle Schmidovy komise tak dopingový systém končí u jména Vitalij Mutko, kterého také MOV potrestal doživotním zákazem účasti na Hrách. Takové tvrzení je nicméně v rozporu např. s tvrzením whistleblowera Grigorije Rodčenkova, který vedl testování sportovců v Soči. V dokumentu Icarus (2017) Rodčenkov uvádí, že "chobotnice" vedla až k prezidentu Vladimiru Putinovi.

Thomas Bach
Thomas Bach

Architekt Rodčenkov

Podle vyšetřovatelů MOV hrál přitom klíčovou roli právě Rodčenkov, který jako chemik přicházel s lepšími metodami na odhalování dopingu. Jako antidopingový expert měl přístup k mezinárodním strategiím například při OH 2012 v Londýně, což využil při spolupráci na přípravě podvodného systému uplatněného o dva roky později v Soči.

"Jeho znalosti umožnily Grigoriji Rodčenkovovi vytvořit lepší dopingové produkty a protokoly zajišťující, že budou hůře odhalitelné, a vyvinout metodologii pro utajování dopingových testů," uvedla zpráva. Rodčenkov po odhalení v listopadu 2015 emigroval do Spojených států, kde je nyní v programu ochranné vazby.

Z Ruska mu je opakovaně vyhrožováno. Například čestný předseda Ruského olympijského výboru Leonid Tjagačev uvedl, že "Rodčenkov by měl být zastřelen za lhaní". Podobné výroky působí obzvlášť ledově při vědomí, že během dvou týdnů v únoru 2016 zemřeli za nejasných okolností dva vrcholní představitelé RUSADY.

přehrát video
Zpravodaj ČT Miřejovský: Ruské odvolání moc šancí nemá
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.