ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Čeští sdruženáři a běžci na lyžích zahajují olympijskou sezonu, čeká je SP ve Finsku

Velikost textu:

Běžci na lyžích a sdruženáři se přidají k zimním sportovcům, kteří už zahájili ve Světových pohárech olympijskou sezonu. Ve finském Kuusamu se má potvrdit, že k českým oporám ve stopě by měl patřit zkušený Martin Jakš a v severské kombinaci dvojice Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk.

Martin Jakš
Martin Jakš

Běžci vstoupí do první sezony pod vedením finského šéftrenéra Ilkky Jarvy, kterého úsek angažoval, aby se pokusil zastavit výsledkový propad. V Kuusamu nastoupí Jakš, Petr Knop, Michal Novák, Miroslav Rypl a Adam Fellner, mezi ženami jen dvojice Karolína Grohová a Kateřina Janatová, kterou čeká v elitním seriálu SP premiéra.

"Všichni jsme zvědaví, jak první závody dopadnou. Považujeme je za test nově vytvořeného systému. Očekáváme, že u všech dojde k progresu. Zároveň se budeme snažit na základě konkrétních výsledků v průběhu sezony dolaďovat, co bude u jednotlivých členů reprezentace potřeba," uvedl Jarva. "Jsem velmi spokojen s podmínkami, které jsem dostal k práci. Máme mladý tým plný energie, to je naše zbraň pro nejbližší roky," řekl Jarva.

"Jeho fungování u týmu si sedlo a vzhlížíme k zimě s optimismem," uvedl sportovní ředitel Lukáš Sacher. Kvůli problémům s kyčlí odložila vstup do zimy Petra Nováková, nepojede ani do Lillehammeru. Poprvé se pravděpodobně představí v Davosu. K favoritům budou tradičně patřit norští běžci. Především v ženách je jejich dominance obrovská a i letos se čeká, že Marit Björgenová a spol. budou mít před konkurencí ve stopě náskok.

V minulé sezoně jim konkurovaly Finka Krista Pärmäkoskiová a Švédka Stina Nilssonová. Mezi muži občas Norům stačí Rusové, Švédové, Finové či Švýcar Dario Cologna a Kanaďan Alex Harvey. S Dvořákem a Portykem se úvodních závodů v severské kombinaci zúčastní Lukáš Daněk a Ondřej Pažout. Češi ale mají v každém závodu SP jen tři místa.

"Předpokládá se, že Dvořák s Portykem nastoupí ke všem závodům, zatímco mladíci se budou střídat. V Lillehammeru je však na programu první den i závod štafet, takže v akci tam budou všichni," uvedl sportovní ředitel sdruženářů Tomáš Slavík.

K hlavním hvězdám sezony by měl opět patřit zástup Němců v čele s Ericem Frenzelem. Pětinásobný vítěz Světového poháru a od léta již trojnásobný otec neztrácí motivaci. "Pořád mě to baví, o tom není pochyb a jsem ve formě. Máme před sebou olympijskou sezonu a doufám, že v Koreji uspěju," řekl olympijský vítěz ze Soči.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.