Hororový sjezd v Ga-Pa vyhrál Ganong, druhý Jansrud poskočil do čela SP

Garmisch-Partenkirchen – Druhý triumf v kariéře s hořkou příchutí zranění soupeřů si v rakouském Ga-Pa připsal Travis Ganong. Závod, který ovlivnila řada hrozivě vypadajích karambolů, znamenal také změnu na prvním místě hodnocení disciplíny. Za americkým sjezdařem totiž skončil Kjetil Jansrud z Norska a odsunul na druhou příčku dnes bronzového Petera Filla z Itálie.

Travis Ganong
zdroj: REUTERS autor: Wolfgang Rattay

Osmadvacetiletý Ganong, vicemistr světa a pátý muž z olympijských her v Soči, porazil na náročné sjezdovce Kandahar norského rivala o 38 setin. Peter Fill zaostal o 52 setin. Český reprezentant Jan Hudec dojel na 41. místě s odstupem 5,36 sekundy za vítězem.

Závod však kromě vynikajících výkonů přinesl také množství ošklivých pádů. Ten první potkal Američana Stevena Nymana, který nezvládl jeden ze skoků a skončil v ochranné síti. Ze sjezdovky jej záchranáři transportovali vrtulníkem a podle prvních informací má zraněný meniskus.

Jen o chvíli později "havaroval" na stejném místě Erik Guay. Kanaďan přeletěl přes hlavu, ale vyvázl bez zranění. "Měl jsem štěstí při dopadu, že to neodnesla kolena a kotníky. Vystřelil mi airbag, to také pomohlo," ulevil si Guay, jenž je jedním ze sjezdařů, kteří používají nové bezpečnostní prvky.

Nejrychlejším sjezdařem v Ga-Pa byl Ganong

Nejhůře dopadl Francouz Valentin Giraud Moine, druhý muž ze sjezdu v Kitzbühelu. Před poslední zatáčkou přepadl dopředu a při karambolu přišel o obě lyže. Podle prvních zpráv má zlomené lýtkové i holenní kosti na obou nohou. I on opustil sjezdovku v záchranářské helikoptéře.

Podle závodníků se trať kvůli teplejšímu počasí oproti tréninkům zrychlila. "Bylo to těžké, protože jsme nevěděli co čekat. Včera (ve čtvrtek, poznámka autora) to bylo mnohem pomalejší, skoky dneska létaly mnohem dál," řekl Ganong, který se dočkal druhého triumfu ve SP po více než dvou letech. Poprvé vyhrál sjezd v prosinci 2014 v Santa Caterině.

V sobotu je v Ga-Pa na programu další sjezd, v neděli se pojede obří slalom.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

Muži - sjezd: 1. Ganong (USA) 1:53,71 min., 2. Jansrud (Nor.) -0,38, 3. Fill (It.) -0,52, 4. Reichelt (Rak.) -0,59, 5. Feuz (Švýc.) -0,66, 6. Osborne-Paradis (Kan.) -0,87, 7. Baumann -0,89, 8. Mayer (oba Rak.) -0,98, 9. Janka (Švýc.) -1,05, 10. Paris (It.) -1,21, ...41. Hudec (ČR) -5,36.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 4 z 8 závodů): 1. Jansrud 202, 2. Fill 199, 3. Paris 168, 4. Ganong 147, 5. Svindal (Nor.) 140, 6. Théaux (Fr.) 138.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 36 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1160, 2. Kristoffersen (Nor.) 792, 3. Pinturault (Fr.) 713, 4. Jansrud 624, 5. Neureuther (Něm.) 485, 6. Mölgg (It.) 450, ...77. Krýzl 62, 130. Berndt (oba ČR) 8.