Lyžování ČR 2024

Krýzl nedokončil slalom ve Schladmingu, Kristoffersen pokořil Hirschera

Schladming – Bleskovým koncem nadějí skončil pro českého reprezentanta Kryštofa Krýzla slalom v rakouském Schladmingu. Závodu pod umělým osvětlením kraloval norský favorit Henrik Kristoffersen, který s náskokem 9 setin sekundy porazil lídra Světového poháru Marcela Hirschera z Rakouska, který v neděli vyhrál slalom v Kitzbühelu.

Henrik Kristoffersen se raduje z vítězství ve Schladmingu
zdroj: REUTERS autor: Dominic Ebenbichler

Krýzl v Kitzbühelu obsadil 31. místo, postup do druhého kola mu unikl o 13 setin sekundy. Ve Schladmingu se znovu pohyboval na hraně úspěchu a neúspěchu, po prvním i druhém mezičasu byl třiatřicátý. Poté se mu však jedna z branek dostala mezi lyže a vypadl.

"Je to škoda. Špicar, k tomu se nedá moc říkat. Nejelo se mi po startu moc dobře, ale pak jsem chytil rytmus a docela to šlo," uvedl Krýzl, kterého před závodem sužovaly žaludeční potíže. "Mám toho docela dost. V tréninku se mi nejezdí dobře a je to pak vidět na sebevědomí," prohlásil.

Na prvních třech místech bylo stejné pořadí už po prvním kole, které vyhrál Kristoffersen o 52 setin. Druhá jízda ovšem vyšla nejlépe Hirscherovi s Chorošilovem, kteří zajeli naprosto stejný čas.

Domácí lyžař, povzbuzovaný frenetickým publikem, v němž plály bengálské ohně, se po projetí cílem radoval, ale zároveň naznačoval, že na norského slalomáře to asi stačit nebude. Kristoffersen sice předvedl až sedmý čas druhého kola, přesto vedoucí příčku nakonec uhájil.

"Byla to dřina. Nahoře jsem to měl v jedné brance opravdu natěsno a nechytil jsem rytmus. Viděl jsem, jak to dole hoří rudě a diváci křičí. Nahoře nic moc, ale dole to byla senzace. Vyhrát ve Schladmingu potřetí je neuvěřitelné," uvedl Kristoffersen.

V této sezoně vyhrál už pátý slalom. I kvůli absenci v úvodním závodu v Levi nicméně obhájce Malého křišťálového glóbu zaostává o 60 bodů za Hirscherem. S velkým náskokem vede rakouský lyžař před Norem i celkové hodnocení Světového poháru.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom: 1. Kristoffersen (Nor.) 1:39,83 (50,84+48,99), 2. Hirscher (Rak.) -0,09 (51,36+48,56), 3. Chorošilov (Rus.) -0,63 (51,90+48,56), 4. Lizeroux (Fr.) -1,53 (52,05+49,31), 5. Gross (It.) -1,54 (52,02+49,35), 6. Feller (Rak.) -1,86 (52,40+49,29), 7. Juasa (Jap.) -1,98 (52,26+49,55), 8. Pinturault (Fr.) -2,03 (52,86+49,00), 9. Hargin (Švéd.) -02,06 (52,07+49,82), 10. Ryding (Brit.) -2,25 (52,02+50,06), ...Krýzl (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 11 závodů): 1. Hirscher 620, 2. Kristoffersen 560, 3. Mölgg (It.) 380, 4. Neureuther (Něm.) 280, 5. Chorošilov 270, 6. Ryding 256, ...42. Krýzl 16.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 36 závodů): 1. Hirscher 1160, 2. Kristoffersen 792, 3. Pinturault 713, 4. Jansrud (Nor.) 544, 5. Neureuther 485, 6. Mölgg 450, ...76. Krýzl 62, 129. Berndt (ČR) 8.