ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Portykova premiéra na stupních vítězů: Spolu s Dvořákem se zaskvěl ve sprintu dvojic

Velikost textu:
aktualizováno 14. 1. 2017 18:18

Val di Fiemme (Itálie) – Vůbec poprvé v kariéře se český sdruženář Tomáš Portyk probojoval na stupně vítězů v závodě Světového poháru, když spolu s Miroslavem Dvořákem skončil druhý ve sprintu dvojic. Za vítěznými Nory Espenem Andersenem a Jörgenem Graabakem zaostali Češi v těsném finiši běžecké části o tři desetiny sekundy. Třetí Itálie ztratila devět desetin.

Tomáš Portyk
Tomáš Portyk

Dvořák se ve Světovém poháru dostal na stupně vítězů poprvé po více než dvou letech. Naposledy byl třetí v individuálním závodu v listopadu 2014 ve finské Ruce. Portyk dosáhl na premiérové medailové umístění. "Jsem šťastný, poprvé jsem ve Světovém poháru na stupních. Začalo to už dobrým skokem, s tím jsem byl velmi spokojený," připomněl Portyk svůj pokus dlouhý 127,5 metru.

Česká dvojice odstartovala do běžecké části ze čtvrtého místa po skoku se ztrátou 18 sekund na nejlepší Německo. Po úvodních dvou předávkách se v čele vytvořila šestičlenná skupina, z níž se v závěru odtrhla vedoucí čtveřice. Závěrečný sprint vyhrál Graabak těsně před Dvořákem a Italem Alessandrem Pittinem, čtvrté Finsko ztratilo necelé tři sekundy.

Dvořáka povzbudil výsledek i proto, že sezona se nerozjela podle jeho představ. Dosud byl nejlépe třináctý v prosinci v Ramsau, pak se ale už do nejlepší dvacítky nedostal. "Je to příjemné povzbuzení, když se to nevyvíjelo dobře, ta sezona," řekl Dvořák.

Přitom v pátek zaznamenali čeští sdruženáři nejhorší výsledek sezony, v individuálním závodu byl Dvořák na 33. místě. "Asi byl pátek třináctého, někdy se to tak semele," usmíval se už v dobrém rozmaru. "Bylo to dneska lepší, ale rezervy tam jsou, je co zlepšovat," poznamenal.

Uvědomoval si, že na startu nebyli zejména silní Němci a Rakušané, takže umístění je třeba brát s rezervou. "Byl by to boj o třetí místo. Ale třeba Norům jsme stačili, kontakt se špičkou byl, což je dobré vědět zejména před mistrovství světa," upozornil na únorový šampionát v Lahti. "Sebevědomí se zvedlo, teď to půjde snadno," žertoval.

Byl rád za stupně vítězů a ani ho moc nemrzelo, že prohrál boj o zlato. "Tak vždycky to může mrzet, ale také to mohlo být páté místo," uvedl Dvořák. Do finiše šel totiž ze čtvrté pozice. "Nora jsem na konci sjížděl, ale on si to pohlídal," doplnil po nejlepším výsledku kariéry. Dosud byl ve Světovém poháru nejlépe čtyřikrát třetí. 

Poprvé po deseti závodech sezony poznal Světový pohár jiné než německé vítěze. Němci, kteří triumfovali v devíti individuálních soutěžích a v závodu družstev, nechali tentokrát své největší hvězdy Erica Frenzela, Johannese Rydzeka a Björna Kircheisena odpočívat a museli se spokojit s pátým a šestým místem.

Druhá česká dvojice Martin Zeman, Lukáš Daněk byla v běhu dostižena o kolo.

Závod SP v severské kombinaci ve Val di Fiemme (Itálie) - sprint dvojic:

1. Andersen, Graabak (Nor.) 35:02,4, 2. Portyk, Dvořák (ČR) -0,3, 3. Costa, Pittin (It.) -0,9, 4. Hirvonen, Herola (Fin.) -2,7, 5. Weber, Riessle -11,6, 6. Faisst, Lange (všichni Něm.) -33,9, ....Daněk, Zeman (ČR) dostiženi o kolo. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.