MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Norové dominovali na tratích ve francouzském La Clusaz

La Clusaz (Francie) – Norská lyžařka Heidi Wengová vyhrála v La Clusaz běh na 10 km volně s hromadným startem. Její krajanky Marit Björgenová a Ingvild Flugstad Östbergová poté doplnily kompletní norské pódium. Wengová se díky získaným bodům vrátila do čela Světového poháru. V závodě mužů také dominovaly norské barvy. Vyhrál Finn Haagen Kragh před Martinem Sundbym, na třicátém místě bodoval Martin Jakš.

Heidi Wengová
zdroj: ČTK/AP autor: Jon Olav Nesvold

Wengová se díky třetímu vítězství v ročníku vrátila do čela seriálu, kde má před druhou Östbergovou náskok 33 bodů. Rekordmanka Světového poháru Björgenová, která vynechala předchozí závody v Davosu, se přiblížila průběžně třetí Fince Kristě Pärmäkoskiové na rozdíl devětadvaceti bodů.

S norským triem dokázala na trati držet krok jen čtvrtá Švédka Stina Nilssonová, další běžkyně nabraly ztrátu přes půl minuty.

Ze dvou českých lyžařek doběhla do cíle jen dvacetiletá Anna Sixtová, která při svém druhém startu ve Světovém poháru obsadila 43. místo. Petra Nováková, jež chyběla kvůli nemoci před týdnem v Davosu, se do poloviny trati držela v závěru bodované třicítky, ale nakonec závod nedokončila.

Jakš v La Clusaz doběhl třicátý, zvítězili Norové

V souboji o poslední bodovanou příčku Jakš předstihl o půl sekundy Rusa Alexeje Čevotkina. Jakš kvůli tréninkovému manku v úvodu sezony nestartoval a poprvé do Světového poháru zasáhl až minulý víkend v Davosu, kde obsadil 24. pozici na bruslařské třicítce.

Norské dvojice se udržel jen Rus Alexandr Legkov, který doběhl třetí se ztrátou tří sekund. Za vedoucího Sundbyho se posunul v hodnocení Světového poháru dosud pátý Krogh, který díky bonusům dnes získal 116 bodů.

SP v běhu na lyžích v La Clusaz (Francie):

Ženy - 10 km volnou technikou s hrom. startem: 1. Wengová 23:43,5, 2. Björgenová -2,1, 3. Östbergová (všechny Nor.) -2,9, 4. Nilssonová (Švéd.) -3,5, 5. Hagaová (Nor.) -34,4, 6. Stadloberová (Rak.) -34,9, 7. Fesselová (Něm.) -35,7, 8. Haagová (Švéd.) -36,1, 9. Slindová (Nor.) -40,0, 10. Mononenová (Fin.) -50,8, ...43. Sixtová -2:35,5, Nováková nedokončila.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 32 závodů): 1. Wengová 654, 2. Östbergová 621, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) 453, 4. Björgenová 423, 5. Nilssonová 344, 6. Fallaová (Nor.) 332.

Muži - 15 km volnou technikou s hrom. startem: 1. Krogh 34:09,3, 2. Sundby (oba Nor.) -0,3, 3. Legkov (Rus.) -3,1, 4. Tönseth (Nor.) -12,1, 5. Usťugov (Rus.) -25,3, 6. Heikkinen (Fin.) -25,4, 7. Harvey (Kan.) -26,0, 8. Livers (Švýc.) -26,2, 9. Notz (Něm.) -26,5, 10. Burman (Švéd.) -27,2, ...30. Jakš -1:38,0, 40. Razým -1:58,0, 60. Kožíšek -3:13,3.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 32 závodů): 1. Sundby 550, 2. Krogh 412, 3. Heikkinen 329, 4. Iversen (Nor.) 326, 5. Halfvarsson (Švéd.) 316, 6. Klaebo (Nor.) 304, ...84. Jakš 8, 97. Bauer 2.