ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Nedělní závod v letech na lyžích byl v Harrachově zrušen

Velikost textu:

Harrachov - Dnešní druhý závod Světového poháru v letech na lyžích v Harrachově byl zrušen kvůli větru. Z víkendového programu se tak uskutečnilo jen jedno kolo dnes dopoledne jako náhrada za zrušený sobotní závod.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jediným vítězem z plánovaných víkendových čtyř kol se tak stal Fin Janne Ahonen, jenž dnes dopoledne doletěl v jediném platném kole nejdál, na 199,5 metru. Druhé klání mělo začít po obědě ve 13:45, start byl poté odložen o 45 minut. Na můstek se však dostali pouze předskokani a dva závodníci, na třetího v pořadí Lukáše Hlavu už nedošlo.

"Měli jsme šanci závod uspořádat," řekl českým novinářům šéf skoku Mezinárodní lyžařské federace Walter Hofer. Problém podle jeho slov totiž nebyl samotný vítr. I s deštěm by se organizátoři uměli vypořádat. "Ale s kombinací obojího jsme se nedokázali vyrovnat, podmínky by měl každý jiné," vysvětlil.

Šéf jury a ředitel závodu Josef Slavík neskrýval po soutěžním fiasku hlubokou lítost. "Je to smutné, že celou zimu je počasí slušné, pak přijdou lety a prší a fouká vítr. Jakoby nám někdo nepřál," krčil rameny. "Je to k naštvání, celá parta dřela, všichni jsou promáčení. Odměnou by jim byly závody. Naštěstí se odskákalo aspoň jedno kolo, ale to je malá náplast," litoval Slavík, s nímž se na organizaci závodů podílelo celkem asi šest stovek osob.

"Vítr dnes nebyl extrémně velký, ale nárazový a točil se," popsal dnešní podmínky na nájezdu Slavík. Stopa prý byla dobře připravená a držela, třebaže vinou deště sníh tál. "Ale nikdo si nestěžoval, hlavní vliv měl vítr. Déšť se dá ustát, když padá rovně dolů, tak to nevadí. Ale kdybychom neměli bariéry, tak by se nedoskákal ani závod ráno," upozornil Slavík.

Zrušení letů na lyžích v Harrachově není žádnou novinkou. Naposledy se při MS v roce 2002 konaly jen sobotní závody, druhý díl rovněž překazil vítr. Tři roky předtím se při závodu SP konal jen trénink, vichřice byla totiž tak silná, že roztrhala i protivětrné bariéry. V roce 1996 se při SP rovněž počítala jen sobota, stejně jako na MS v sezoně 1992. Počasí povolilo lety v celém rozsahu v Harrachově pouze při SP v roce 2001.

"Je to smůla, Harrachov má pověst větrného můstku. Na jiných mamutech ale také fouká, jen jim to většinou vyjde. Harrachov na to má smůlu," konstatoval Slavík. Odmítl spekulace, že za sobotním zrušením by mohla stát snaha norského člena jury Bertila Palsruda získat budoucí SP a MS v letech pro norský můstek ve Vickersundu. "To s tím nemá spojitost, choval se korektně, snažil se, aby se pokračovalo dál," řekl Slavík.

V sobotu měl prý nicméně chuť s pořádáním závodů v Harrachově praštit, dnes si to ale rozmyslel. "Je to stres před závody, tak jsme si na to všichni zvykli. Máme tady dobrou partu," prohlásil. Nebojí se, že by se nevydařený víkend promítl do kandidatury Harrachova na MS v roce 2012. "Navenek to fungovalo dobře, všichni závod chválili, můstek byl skvěle připraven a organizace byla dobrá. Takže to by nemělo mít vliv. Tam už je to politika," dodal.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.