Lyžování ČR 2024

Krčmář zářil na střelnici a ve stíhačce doběhl sedmý, Fourcade poprvé nevyhrál

Östresund (Švédsko) – Startoval až jako osmatřicátý, nakonec však slavil umístění v nejlepší desítce. Michal Krčmář prolétl stíhacím závodem ve švédském Östresundu díky bezchybné střelbě jako raketa a obsadil sedmé místo. Poprvé v sezoně se z triumfu neradoval Martin Fourcade, který prohospodařil velký náskok a dojel třetí. Vítězství si připsal Rus Anton Babikov.

Michal Krčmář se raduje po dojezdu stíhačky v Östersundu
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Posun o jednatřicet míst znamenal pro Krčmáře jednoznačně nejlepší výsledek během letošního ročníku Světového poháru. Ondřej Moravec skončil osmnáctý. Michal Šlesingr, startující ze sedmnácté pozice po sprintu, obsadil 22. místo. Čtyři vteřiny chyběly k bodovanému umístění Adamu Václavíkovi (42.).

"Myslím, že kluci byli milým překvapením a fanouškům udělali radost. Zejména Michal Krčmář. Pole závodníků je nesmírně vyrovnané. O to více si ceníme výkonu jak Michala, tak Ondry (Moravce, poznámka autora). Posun dopředu byl výrazný," řekl během telefonátu po dojezdu šéftrenér biatlonové reprezentace Ondřej Rybář.

Francouzský král světového biatlonu Fourcade měl před startem závodu k dobru více než čtyřicetisekundový náskok, který hájil až do závěrečné položky. Během ní však dvakrát minul, čehož využilo bravurně střílející ruské duo Babikov-Cvetkov. Prvně jmenovaný následně před svým krajanem mírný náskok uhájil.

Krčmář atakoval kariérní maximum

Pětadvacetiletý rodák z Vrchlabí se potřetí v kariéře dostal do elitní desítky. Lépe zajel pouze při lednovém SP v Ruhpoldingu, kde skončil pátý. "Doufám, že výsledek nás všechny kluky nakopne. Víme, že by to mělo jít," prohlásil Krčmář.

Český reprezentant také neopomněl připomenout výkon Gabriely Koukalové, která svůj stíhací závod vyhrála. "Stojky jsem si podržel. Viděl jsem profesorský výkon Gábiny a řekl jsem si, že to také zkusím, i když jsem musel střílet rychleji. Gabča je výborná inspirace," doplnil Krčmář.

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. Babikov 31:22,3 (1 trestné kolo), 2. Cvetkov (oba Rus.) -10,5 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) -15,2 (4), 4. Peiffer -52,7 (3), 5. Lesser (oba Něm.) -55,1 (2), 6. S. Fourcade (Fr.) -56,1 (2), 7. Krčmář (ČR) -1:01,1 (0), 8. Šipulin (Rus.) -1:02,1 (3), 9. Schempp (Něm.) -1:07,5 (3), 10. J.T. Bö (Nor.) -1:07,6 (4), ...18. Moravec -1:32,2 (1), 22. Šlesingr -1:38,0 (4), 42. Václavík (všichni ČR) -3:10,5 (4).

Průběžné pořadí (po 3 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 168, 2. Cvetkov 104, 3. Peiffer 100, 4. Björndalen (Nor.) 98, 5. S. Fourcade 97, 6. Babikov 96, ...19. Šlesingr 59, 22. Moravec 53, 30. Krčmář 39.