Stíhačku v Lillehammeru ovládl Sundby, mezi ženami kralovala Wengová

Lillehammer (Norsko) - Norští lyžaři Martin Johnsrud Sundby a Heidi Wengová vyhráli na domácích tratích v Lillehammeru stíhací závody klasickou technikou i celou třídenní minitour Světového poháru. Čeští běžci nebodovali, nejlepší ženou byla na 43. místě Petra Nováková, Aleš Razým dojel v závodu mužů devětapadesátý.

Heidi Wengová
zdroj: REUTERS autor: Terje Pedersen

Sundby přitom startoval až jako sedmý se ztrátou 50 sekund na Švéda Calleho Halfvarssona, který po pátečním sprintu vyhrál i sobotní volnou desítku. Halfvarsson jel dlouho v čele sám, měl i více než čtyřicetivteřinový náskok, jenže soupeři ho v závěru dohnali a favorizovaný Švéd nakonec doběhl až pátý.

To ho stálo i vedení v průběžném pořadí SP, které rovněž převzal Sundby. Druhý za Sundbym skončil jeho dvacetiletý krajan Johannes Hösflot Klaebo, třetí byl Fin Matti Heikkinen. Za Razýmem dojeli ještě tři Češi - 62. byl Petr Knop, 67. Michal Novák a 74. Jakub Gräf.

Wengová měla na startu dvacetivteřinový náskok a bez potíží ho udržela. Druhá za ní doběhla se ztrátou 16 sekund její krajanka Ingvild Flugstad Östbergová, třetí skončila Finka Krista Pärmäkoskiová. Ta ještě v závěrečném sjezdu jela před Östbergovou, ale spadla a ztrátu už nedohnala.

Pärmäkoskiová přitom do závodu vyjížděla z páté pozice a na trati dokázala předstihnout i norskou favoritku Marit Björgenovou. Ta doběhla s bezmála minutovou ztrátou na vítězku čtvrtá, v nejlepší desítce měly domácí Norky pětinásobné zastoupení. Nováková na startu ztrácela na bodovanou třicítku 14 sekund, v cíli přes minutu.

České běžkyně tak dál čekají na první body v sezoně. Karolína Grohová skončila na 54. místě a Kateřina Beroušková na 56. příčce. Z mužů dosud v SP bodoval jen Lukáš Bauer.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko):

Muži - stíhací závod na 15 km klasicky (zároveň konečné pořadí minitour): 1. Sundby 39:36,8 (celkový čas v minitour 1:05:40,1), 2. Klaebo (oba Nor.) -2,3, 3. Heikkinen (Fin.) -2,7, 4. Iversen (Nor.) -3,6, 5. Halfvarsson -6,3, 6. Hellner (oba Švéd.) -6,8, 7. Golberg -9,9, 8. Krogh (oba Nor.) -15,0, 9. Harvey (Kan.) -16,2, 10. Niskanen (Fin.) -52,0, ...59. Razým -4:47,8, 62. Knop -5:16,1, 67. M. Novák -5:43,6, 74. Gräf (všichni ČR) -6:42,1.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 32 závodů): 1. Sundby 350, 2. Halfvarsson 316, 3. Klaebo 304, 4. Iversen 281, 5. Golberg 260, 6. Heikkinen 229, ...75. Bauer (ČR) 2.

Ženy - stíhací závod na 10 km klasicky: 1. Wengová 28:46,1 (celkový čas v minitour 44:21,1), 2. Östbergová (obě Nor.) -16,1, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -21,0, 4. Björgenová (Nor.) -57,5, 5. Nilssonová (Švéd.) -1:26,1, 6. Čekalevová (Rus.) -1:31,0, 7. Fallaová (Nor.) -1:33,4, 8. Digginsová (USA) -1:39,4, 9. Mononenová (Fin.) -1:43,3, 10. Hagaová (Nor.) -1:50,7, ...43. Nováková -3:57,6, 54. Grohová -5:02,9, 56. Beroušková (všechny ČR) -5:22,9.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 32 závodů): 1. Wengová 459, 2. Östbergová 369, 3. Pärmäkoskiová 357, 4. Björgenová 333, 5. Nilssonová 286, 6. Fallaová 232.