ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Holešovice nabídnou Pražské lyži více místa - pro závodníky i diváky

Velikost textu:

Praha - Více prostoru pro závodníky, lepší zázemí a více místa pro diváky. To jsou hlavní důvody přesunutí Pražské lyže, závodu seriálu Tour de Ski v běhu na lyžích, z Hradčanského náměstí do areálu holešovického výstaviště. Trať před Průmyslovým palácem navíc po klání Světového poháru v pondělí 29. prosince zůstane až do následujícího dne, kdy se pojedou závody pro děti a veřejnost.

Pražská lyže
Pražská lyže

"Loni bylo na Hradčanském náměstí až moc lidí, takže pro letošní ročník to bude mnohem lepší," řekl na dnešní tiskové konferenci Jürg Capol, šéf běžecké sekce Mezinárodní lyžařské federace (FIS). "Loni se na náměstí nevešla širší trať, proto jsme sáhli k takové změně. A jsme rádi, že to nebude jen pro světové špičky, ale bude si ji moci vyzkoušet každý," přidala se čestná prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová. 

Trať bude měřit zhruba 900 metrů, ženy pojedou sprint volnou technikou na jeden okruh, muži na necelá dvě kola o celkové délce 1500 metrů. Šířka trati bude ve všech místech minimálně osm metrů, na trase bude také 65 metrů dlouhý most a probíhat se bude i takzvaným "pivním stanem", což je atrakce zejména pro diváky. Z kvalifikace od 13:00 projde do hlavního vyřazovacího závodu 30 běžců, finálové boje začnou v 15:00 a o vítězi by mělo být rozhodnuto zhruba do hodiny a půl.

Problémy se sněhem nebudou, tvrdí organizátoři

"Letos to bude hon na Lukáše Bauera," jmenoval Capol úřadujícího vítěze Tour de Ski a krále Světového poháru. "Měl skvělou sezonu, ale bude to mít hodně těžké," prohlásil funkcionář. V sezoně mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci bude nicméně řada závodníků zvažovat, jak se k Tour postaví. "Podle mých informací pojedou všechny silné týmy, chybět by ze špičky neměl nikdo. Je ale jasné, že prioritu mají všichni závodníci letos jinde," prohlásila šéfka únorového libereckého mistrovství světa. 

Organizátoři věří, že nebude problém se sněhem, který se chystají pomocí děl vytvořit přímo na holešovickém výstavišti. "Chceme akci pojmout ekologicky a vyvarovat se negativních dopadů," narazil výkonný ředitel závodu Luděk Sáska na skutečnost, že loni se ze Šumavy vozil sníh do Prahy nákladními vozy. "Když nebude mrznout, máme náhradní místa nedaleko Prahy, kde se sníh bude vyrábět," prohlásil. Součástí programu bude i charitativní akce, jejíž výtěžek půjde na osázení stromků v Jizerských horách.

Sedm závodů v devíti dnech

Tour de Ski, kterou tvoří sedm závodů v devíti dnech, začne 27. a 28. prosince v německém Oberhofu prologem a stíhacím závodem, po pražském sprintu se pojedou na Silvestra a na Nový rok distanční trať a další sprinterský závod v Novém Městě na Moravě, seriál po vzoru cyklistické Tour de France vyvrcholí distančním závodem 3. ledna a závěrečným výjezdem do sjezdovky Alpe de Cermis v italském Val di Fiemme. Celkový vítěz dostane 400 bodů do Světového poháru a na odměnách bude rozdáno 930 tisíc švýcarských franků, tedy přes patnáct milionů korun.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.