ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
SP V BIATLONU

Soukalová vedení ve stíhačce neudržela. Po pátém místě ale zůstává žlutá

Velikost textu:
aktualizováno 6. 12. 2015 14:31

Östersund – Druhé vítězství ve dvou dnech se Gabriele Soukalové vybojovat nepodařilo. Po sobotním sprintu sice do stíhacího závodu vyrážela jako první se solidním náskokem, ale běžecky ztrácela a nakonec skončila těsně na pátém místě. I přes to si ale česká závodnice udržela vedoucí pozici ve Světovém poháru. Díky výbornému výkonu v závěrečném kole slavila vítězství Finka Kaisa Mäkärïnenová. Veronika Vítková si polepšila a dojela osmá. 

Gabriela Soukalová
Gabriela Soukalová

Když Soukalová odjížděla z poslední střelby, která se jí oproti dvěma předešlým povedla na výbornou, vypadalo to stále, že by mohla ještě zabojovat o stupně vítězů. Na vedoucí Franzisku Hildebrandovou ztrácela jen osm sekund a na druhou Dorotheu Wiererovou dvě. Závěrečné stovky metrů však potvrdily, že stíhačka jí běžecky úplně stoprocentně nevyšla a v cíli prohrála těsný boj o čtvrté místo s Marií Dorinovou Habertovou.

"Dělali, co mohli. Na Gabče bylo vidět, že ji poslední kolo úplně nešlo, ale bojovala až do cíle a zvládla to," pochválil Soukalovou trenér Zdeněk Vítek.

Poslední kolo naopak doslova prolétla v červeném jedoucí Mäkärïnenová. Do závěrečné části vyrazila sice jako pátá s třináctisekundovým odstupem, jenže v prvních metrech rozjela takové tempo, že nakonec mohla v cíli zvedat ruce. Druhá dorazila s odstupem necelých dvou sekund vítězka vytrvalostního závodu Wiererová a třetí Hildebrantová, jež na střelnici ani jednou nechybovala.

přehrát video
Soukalová ve stíhačce neudržela vedení a dojela pátá, slaví Mäkärïnenová

Solidní výkon ve stíhačce podala i Vítková, která si polepšila o šest míst a doběhla osmá. "Můžeme být spokojení. Dvě umístění v první desítce, to je výborné," řekl Vítek. Jeden z největších skoků celkovým pořadím zaznamenala Eva Puskarčíková. Z třiačtyřicáté pozice se posunula až na dvaadvacátou.

Soukalové chyběla rychlost

Na startu přitom vše vypadalo, že by český biatlon mohl v Östersundu po bronzu ze smíšených štafet a zlatu Soukalové usilovat o další cenný kov. Šestadvacetiletá závodnice vyrazila do bílé stopy s patnáctivteřinovým náskokem na sobotní překvapení Federicu Sanfilippovou z Itálie a přibližně 40 sekundami na většinu favoritek.

Česká biatlonistka si dobrý náskok držela i po první ležce, kterou prošla s nulou, a ze střelnice odjížděla s půlminutou na Norku Tiril Eckhoffovou a Němku Franzisku Preussovou. Běžecky ale česká závodnice oproti svým největším soupeřkám začala zaostávat, což pokračovalo po celý závod.

K tomu se ještě ve druhé i třetí střelbě přidala jedna minela na střelnici, což znamenalo mírný propad startovním polem. Před závěrečnou stojkou se držela v boji o třetí pozici s Wiererovou a Dorinovou Habertovou se ztrátou 25 sekund na vedoucí německé duo Preussová, Hildebrantová.

Mäkärïnenová, jež startovala až jako desátá, se v té době pohybovala ještě o patnáct vteřin za nimi na sedmém místě, ale finská závodnice začala "tlačit na pilu" a na závěrečnou střelbu přijela již v háku za svými soupeřkami. To jí dodalo dostatek sil, aby v poslední části předvedla velkou stíhací jízdu, jež jí zajistila vítězství.

Zleva Dorothea Wiererová, Kaisa Mäkärïnenová a Franziska Hildebrandová
Zleva Dorothea Wiererová, Kaisa Mäkärïnenová a Franziska Hildebrandová

Soukalové naopak po odjezdu z poslední střelby očividně docházely síly, ale i přesto se dostala až do závěrečného souboje s Francouzskou, která na tom po velké stíhací jízdě byla podobně. Nakonec však slavila právě Dorinová Habertová. "Bolelo to, hrozně to bolelo," uvedla Soukalová. "Jsem strašně ráda, že jsem v závěru udržela páté místo, protože od počátku závodu jsem byla úplně tuhá," dodala.

Česká reprezentantka i přes páté místo však mohla být v cíli spokojená, jelikož si udržela i nadále žlutý dres pro lídryni Světového poháru. Před druhým dílem seriálu, který se koná příští týden v rakouském Hochhfilzenu, vede o pět bodů před dvojicí pronásledovatelek.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 30:45,1 (2), 2. Wiererová (It.) -1,9 (1), 3. Hildebrandová (Něm.) -3,3 (0), 4. Dorinová Habertová (Fr.) -12,5 (3), 5. Soukalová (ČR) -12,8 (2), 6. Preussová (Něm.) -20,7 (1), 7. Olsbuová (Nor.) -37,2 (0), 8. Vítková (ČR) -1:06,6 (1), 9. Eckhoffová (Nor.) -1:17,8 (5), 10. Pidhrušná (Ukr.) -1:17,8 (2), ...22. Puskarčíková (ČR) -2:38,0 (2).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 26 závodů): 1. Soukalová 140, 2. Wiererová 135, 3. Dorinová Habertová 135, 4. Pidhrušná 127, 5. Eckhoffová 115, 6. Mäkäräinenová 108, ...9. Vítková 97, 39. Puskarčíková 19, 55. Landová (ČR) 9.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.