ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra
ME v curlingu

Češi prohráli druhý zápas s Itálií a po osmi letech se loučí s elitou

Velikost textu:
aktualizováno 26. 11. 2015 18:00

Esbjerg – Čeští curleři skončili na mistrovství Evropy devátí, ztratili naději na účast na mistrovství světa, kde se budou rozdávat první body do olympijské kvalifikace, a příští rok budou hrát v divizi B. Rozhodující byly dva dnešní zápasy s Itálií. V prvním z nich ještě Češi vykřesali naději výhrou 7:6 v extra endu, v odpoledním duelu o konečné umístění jim však zcela stejným výsledkem odpověděli soupeři. Elitu tak Češi opustili po osmi letech.

 

Skip českého týmu David Šik
Skip českého týmu David Šik

Tým kolem skipa Davida Šika měl namále už v prvním utkání, kdy musel stav obracet v kritických chvílích. Ještě po sedmém endu prohrávali 2:5, jenže pak dokázal dvakrát při výhodě posledního kamene uhrát dva body a muselo se prodlužovat. V extra endu měli výhodu Italové, české kvarteto je však dostalo pod tlak a vybojovalo velmi těsné vítězství.

V rozhodujícím tie-breakovém zápase, ve kterém se hrálo na jedné straně o udržení mezi elitou a na druhé i o šanci zahrát si o mistrovství světa, už tolik štěstí český tým neměl. Vyrovnaný průběh vyústil opět do extra endu a znovu měli výhodu posledního kamene Italové. Jenže tentokrát se Jihoevropanům podařilo zahrát přesný double take-out a Češi podlehli o jeden bod.

přehrát video
Čeští curleři sestoupili z elitní skupiny ME a nedostali se na MS

V přímém souboji o šanci na play-off Skotové uspěli proti Německu. Po třech endech vedli už 7:0 a mířili za čtvrtou výhrou v řadě. V dalších endech hráli hodně na jistotu a to se jim vyplácelo. Devátý end získali na svou stranu 3:0 a bylo rozhodnuto. Skotsko porazilo Německo 12:5. V následném tie-breaku se Švédskem však prohrálo těsně 7:8 a do semifinále se nepodívá. 

O medaile se poperou kromě Švédů také Finové, Švýcaři a naprosto suverénní Norové.

Teoretickou naději na postup na MS mají stále české ženy. Výběr skipky Anny Kubeškové v divizi B vyhrál sedm z devíti zápasů základní části a postoupil do semifinále. V něm si pak poradil s Lotyšskem 7:5. Pokud Češky zdolají i Itálii a nižší divizi vyhrají, střetnou se s osmým celkem z "áčka" o postup na světový šampionát.

Výsledky mistrovství Evropy v curlingu

Muži: ČR - Itálie 7:6 (v 11. endu), Finsko - Švédsko 7:5 (v 11. endu), Skotsko - Německo 12:5, Švýcarsko - Nizozemsko 10:6, Norsko - Rusko 10:5.

Konečné pořadí základní části: 1. Norsko 9 vítězství, 2. Finsko 5, 3. Švýcarsko 5, 4. Švédsko a Skotsko 5, 6. Německo 4, 7. Rusko 4, 8. ČR a Itálie 3, 10. Nizozemsko 2.

O udržení: Itálie - ČR 7:6 (v 11. endu).

O postup do play off: Švédsko - Skotsko 8:7.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.