ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav
MS V KLASICKÉM LYŽOVÁNÍ

Sprinty pod nadvládou Norska, zlato slaví Björgenová a Northug

Velikost textu:
aktualizováno 19. 2. 2015 19:27

Falun (Švédsko) – Obě zlaté medaile ze sprintů na mistrovství světa v klasickém lyžování putují do Norska. V ženské kategorii byla nejrychlejší Marit Björgenová, jež ovládla světový šampionát potřetí v řadě. Mezi muži kraloval poprvé v kariéře Petter Northug. Českým lyžařům se nedařilo a skončili již v kvalifikaci.

Marin Björgenová slaví zlato ze sprintu na MS ve Falunu
Marin Björgenová slaví zlato ze sprintu na MS ve Falunu

Čtyřiatřicetiletá Björgenová získala už 20. medaili ze světových šampionátů, o pět let mladší Northug jich má jen o sedm méně. Na potvrzení triumfu si však musel chvíli počkat, neboť až cílová fotografie rozsoudila dramatický finiš, ve kterém Kanaďan Alex Harvey skončil o pět setin sekundy druhý.

Druhá mezi ženami byla Švédka Stina Nilssonová, bronz patří shodně opět Norsku zásluhou olympijských šampionů ze Soči Maiken Fallaové a Oly Vigena Hattestada. Bez medaile čtvrtí zůstali vítězové kvalifikace Polka Justyna Kowalczyková a ruský obhájce předloňského titulu Nikita Krjukov.

Northugovu tvář zkrápěly slzy

Zatímco Björgenová si slavnostní ceremoniál a třináctou zlatou medaili z MS užívala s úsměvem, Northug neudržel emoce a po tváři mu stékaly slzy. O šampionát ve Falunu totiž málem přišel kvůli loňské autonehodě pod vlivem alkoholu. Soud mu ale vyhověl a domácí vězení dlouhé 50 dnů si odpyká až po sezoně. "Tohle vítězství znamená hrozně moc nejen pro mě, ale i mou rodinu a sponzory," hlesl po zisku desátého titulu v kariéře.

O postup do vyřazovacích jízd se pokoušela v kvalifikaci i česká čtveřice, ale neuspěl ani jeden. Nejblíže k úspěchu měl Jan Bartoň, který na trati 1 400 metrů klasickou technikou obsadil 32. místo a za postupující třicítkou zaostal o 88 setin sekundy. "Je to k naštvání, protože postup byl fakt kousíček a bylo by to moje první finále na velké akci, ale na druhou stranu jsem spokojený, že jsem se přiblížil té třicítce na minimum," řekl pětadvacetiletý Bartoň.

Místo na trati, kde by mohl potřebnou necelou vteřinu ubrat, zpětně nenašel. "Myslím, že jsem do toho dal všude totální maximum, jenom v předposledním kopci mě to trošku vyhodilo v zatáčce a trochu jsem zaškobrtnul. Ale jinak jsem do toho dal fakt všechno," dodal.

Za Bartoněm skončili na 48. místě Aleš Razým a na 51. pozici Dušan Kožíšek. Ten se přitom v této sezoně dvakrát vešel do elitní desítky ve sprinterských závodech Světového poháru, v nichž se však pokaždé běželo volnou technikou.

Silové Grohové nesvědčil měkčí sníh

Karolína Grohová obsadila v kvalifikaci 43. příčku, na poslední postupové místo ztratila téměř osm vteřin. "Mně by hodně pomohlo, kdyby se tu ochladilo a trať byla tvrdší. Jak jsem taková těžká a silová, tak pro mě tyhle podmínky za tepla jsou náročné. Nejlepší svoje závody jsem zajela na tvrdém a rychlém sněhu. Ale musím se naučit závodit na všem, to je jasné," řekla Grohová.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko):

Běh na lyžích: Sprint (1,4 km klasicky):

Muži: 1. P. Northug (Nor.) 3:02,35, 2. Harvey (Kan.) -0,05, 3. Hattestad (Nor.) -0,35, 4. Krjukov (Rus.) -0,38, 5. Pellegrino (It.) -0,67, 6. T. Northug (Nor.) -17,28, ...32. Bartoň, 48. Razým, 51. Kožíšek (všichni ČR) - vyřazeni v kvalifikaci.

Ženy: 1. Björgenová (Nor.) 3:26,63, 2. Nilssonová (Švéd.) -0,42, 3. Fallaová (Nor.) -0,99, 4. Kowalczyková (Pol.) -1,43, 5. Gjeitnesová -6,10, 6. Östbergová (obě Nor.) -10,47, ...42. Grohová (ČR) - vyřazena v kvalifikaci.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.