Strachové druhé kolo ve Flachau nevyšlo a dojela devátá

Flachau – Slalomářce Šárce Strachové ve Flachau útok na další umístění na stupních vítězů v této sezoně světového poháru nevyšel a po pomalejší druhé jízdě skončila devátá. Z vítězství se radovala Švédka Frida Hansdotterová, která si upevnila vedení v hodnocení disciplíny.

Šárka Strachová
zdroj: ČTK autor: Ivo Stejskal

České lyžařce patřilo po prvním kole třetí místo, ve druhé jízdě ale zajela až 16. čas a propadla se na konec první desítky. Umístění v Top 10 vybojovala popáté v sezoně, na druhé místo z prosincového závodu v rakouském Kühtai se jí ale navázat nepodařilo.

"Druhé kolo mi podle času nesedlo, mám trochu problém s tím, když je trať rozbitá. Nemůžu jet vlastní stopu a musím jet v rýhách. Netrefila jsem to tak dobře, nahoře jsem udělala pár chyb, které mě stály víc času a vzhledem k tomu, jak bylo první kolo natěsno, tak bylo jasné, že každá větší chyba bude znamená několik míst pokles," řekla.

Před finálovým kolem se nedívala za sebe, ale na nejrychlejší čas. "Nepřemýšlela jsem, kdo je za mnou, dívala jsem se před sebe, kolik mi chybí na první místo," upozornila, že její myšlení míří opět na nejvyšší stupeň vítězů.

"Je fajn startovat zase na začátku a mít možnost předních čísel, ale jak jsem ve svých jízdách začala víc riskovat, tak z toho pramení chyby jako dnes v druhém kole. Ale to k tomu patří. Teď to nevyšlo, minule to vyšlo, příště to třeba vyjde zase," věřila.

Hansdotterová ve druhé jízdě ještě zvýraznila náskok, který si vypracovala v úvodním kole. Druhou Slovinku Tinu Mazeovou porazila o 61 setiny sekundy, na třetí místo se z osmé příčky po prvním kole posunula vítězka předchozích dvou slalomů SP Mikaela Schiffrinová z USA.

Před Shiffrinovou vede Hansdotterová tři týdny před mistrovstvím světa průběžné hodnocení slalomu o 41 bodů, Strachová udržela šestou příčku. V celkovém pořadí SP se Mazeová vzdálila Američance na rozdíl 252 bodů.

Strachová, majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa, se v závěru roku v Kühtai vrátila na stupně vítězů poprvé od listopadu 2009, kdy v Aspenu vybojovala své druhé vítězství. V posledním závodu v Záhřebu, kde byla po úvodní jízdě rovněž třetí, druhé kolo nedokončila.

Dnešní slalom byl poslední před světovým šampionátem, ale Strachové starost nedělá, že se jí nevydařil. "Určitě nebyl důležitější než ty ostatní závody," mávla rukou. "Prostě se připravím, budu trénovat a třeba mi ty kopce ve Vailu na MS sednou, předvedu dvě dobré jízdy. Chci tam bojovat o medaili," prohlásila jasně.

Flachau si užila, neboť to je jeden z několika závodů seriálu, kde je skvělá atmosféra, kterou umocňuje umělé osvětlení. "Je to krásný závod. Pro závodníka je smutné, když ve Francii nebo v USA je u trati lidí jen hrstka. Tohle mělo jiný náboj," uznala při pohledu na 15 tisíc diváků v cíli a podél trati.

Další dvě české závodnice se ve Flachau do druhého kola neprobojovaly. Martina Dubovská obsadila 51. místo, Michaela Smutná skončila o sedm příček za ní.

SP ve sjezdovém lyžování ve Flachau (Rakousko):

Ženy - slalom: 1. Hansdotterová (Švéd.) 1:49,50 (55,40+54,19), 2. Mazeová (Slovin.) -0,61 (55,63+54,57), 3. Shiffrinová (USA) -0,63 (56,08+54,14), 4. Holdenerová (Švýc.) -0,67 (56,04+54,22), 5. Velez Zuzulová (SR) -0,71 (56,52+53,78), 6. Lösethová (Nor.) -0,91 (55,91+54,59), 7. Hospová -1,66 (56,07+55,18), 8. Zettelová (obě Rak.) -1,71 (55,96+55,34), 9. Strachová (ČR) -1,77 (55,89+55,47), 10. Säfvenbergová (Švéd.) -1,83 (56,99+54,43), ...51. Dubovská 59,09, 58. Smutná (obě ČR) 1:00,48 - obě nepostoupily do 2. kola.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 9 závodů): 1. Hansdotterová 420, 2. Shiffrinová 379, 3. Mazeová 374, 4. Zettelová 280, 5. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 258, 6. Strachová 211, ...43. Dubovská 9.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 34 závodů): 1. Mazeová 857, 2. Shiffrinová 605, 3. Fenningerová (Rak.) 487, 4. Hansdotterová 459, 5. Zettelová 450, 6. Pietiläová-Holmnerová 347, ...16. Strachová 211, 93. Dubovská 9, 105. Křížová (ČR) 3.