BBV po 25 letech

Klasické závody v Ruce vyhráli Johaugová a Niskanen, nejlepší z Čechů Jakš

Ruka (Finsko) - Domácí Fin Iivo Niskanen a Norka Therese Johaugová vyhráli úvodní distanční závody Světového poháru běžců na lyžích ve středisku Ruka. Nejlepší z Čechů byl na osmnáctém místě na 15 km klasicky Martin Jakš. Na ženské desítce se na bodované pozice prosadily šestadvacátá Petra Nováková, která bodovala poprvé v kariéře v distančním závodu, a Eva Vrabcová-Nývltová, jež uzavírala bodovanou třicítku.

Iivo Niskanen
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Heikki Saukkomaa

Johaugová zahájila obhajobu celkového vítězství v SP suverénním triumfem o 42 sekund. Její krajan a úřadující držitel velkého křišťálového glóbu Martin Johnsrud Sundby prohrál o deset sekund s finským mladíkem Niskanenem. Letošní mistr světa na této trati do 23 let se na stupně vítězů v elitním seriálu probojoval vůbec poprvé. Úspěch Finů umocnil třetím místem Sami Jauhojärvi.

Nedařilo se Lukáši Bauerovi, který se před začátkem SP potýkal s nemocí. V úvodu sice jel jako nejlepší z Čechů na mezičasech kolem třicátého místa, ale pak začal zpomalovat a propadl se i za Jakše. Ten vystupňoval tempo a na vítěze nakonec ztratil 47,4 sekundy. "Ze začátku se mi nejelo moc dobře. Nemohl jsem se rozjet, ale pak jsem se chytil jednoho ze soupeřů a docela jsem se vymáčknul," řekl Jakš.

Therese Johaugová
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Carl Sandin

Bauer nabral manko téměř minutu a půl a byl klasifikován na 36. místě, jen o pozici a necelou sekundu za ním skončil Aleš Razým. "Nejelo se mi vůbec dobře a ten výsledek to potvrzuje," komentoval to Bauer. "Snažil jsem se to rozjet s rezervou, ale když jsem chtěl začít zrychlovat, nešlo to. Trápení. Snad budu příští týden schopen udělat nějaký rychlý trénink a bude líp," věřil loňský vítěz tohoto závodu.

Jednadvacetiletá Nováková, která skončila v sobotním sprintu dvacátá, ztratila na vítěznou Johaugovou dvě a čtvrt minuty. Zkušená Vrabcová-Nývltová byla o šest sekund pomalejší než její reprezentační kolegyně. Za Johaugovou skončila šestinásobná olympijská vítězka Marit Björgenová a po sobotním triumfu ve sprintu vede norská hvězda pořadí SP. Třetí byla Švédka Charlotte Kallaová.

Muži - 15 km klasicky: 1. Niskanen (Fin.) 35:09,4, 2. Sundby (Nor.) -10,3, 3. Jauhojärvi (Fin.) -12,5, 4. Dyrhaug (Nor.) -12,6, 5. Bessměrtnych (Rus.) -19,7, 6. Halfvarsson (Švéd.) -27,3, 7. Harvey (Kan.) -27,8, 8. Östensen -28,3, 9. Golberg (oba Nor.) -30,8, 10. Heikkinen -32,4, ...18. Jakš -47,4, 36. Bauer -1:29,2, 37. Razým -1:30,1, 84. Gräf -4:03,0, 88. Kordutch (všichni ČR) -4:51,5.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 27 závodů): 1. Niskanen a Brandsdal oba 100, 3. Northug (oba Nor.) 88, 4. Sundby 80, 5. Jauhojärvi 67, 6. Fossli (Nor.) 60, ...32. Jakš 14.

Ženy - 10 km klasicky: 1. Johaugová 25:47,2, 2. Björgenová (obě Nor.) -42,2, 3. Kallaová (Švéd.) -44,1, 4. Kowalczyková (Pol.) -1:03,4, 5. Östbergová (Nor.) -1:08,5, 6. Čekalevová (Rus.) -1:13,2, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:16,1, 8. Wengová (Nor.) -1:20,1, 9. Smutná (Rak.) -1:23,1, 10. Niskanenová (Fin.) -1:24,4, ...26. Nováková -2:15,1, 30. Vrabcová-Nývltová -2:21,3, 63. Grohová (všechny ČR) -3:43,9.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 27 závodů): 1. Björgenová 180, 2. Johaugová 110, 3. Östbergová 95, 4. Kowalczyková 86, 5. Višnarová (Slovin.) 80, 6. Fallaová (Nor.) 66, ...28. Nováková 16, 47. Vrabcová-Nývltová 1.