ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan
ME RYCHLOBRUSLAŘŮ VE VÍCEBOJI

Sáblíková je po prvním dnu víceboje jedenáctá, dominuje Wüstová

Velikost textu:
aktualizováno 11. 1. 2014 17:16

Hamar (Norsko) – Martina Sáblíková to bude mít v boji o medaili na rychlobruslařském mistrovství Evropy ve víceboji složité. Čtyřnásobná evropská šampionka sice obsadila v závodě na 3000 metrů třetí místo, ale v polovině soutěže je až jedenáctá. V čele je suverénně Nizozemka Ireen Wüstová, která kralovala na obou tratích.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková

Další česká zástupkyně Karolína Erbanová i přes pád těsně před cílem skončila na nejkratší trati víceboje druhá, na trojce skončila 21. a průběžně je šestnáctá.

Pro Sáblíkovou i Erbanovou je závod v norském Hamaru hlavně posledním testem před blížící se olympiádou v Soči. I proto Erbanovou zajímají zejména výsledky na kratších tratích a Sáblíkovou na dvou delších. Obě tak mohou být spokojeny s tím, že se dostaly stupně vítězů, obě však čekaly trochu více.

Sáblíková ztratila na pětistovce na velkou rivalku Wüstovou 2,12 sekundy a následně prohlásila, že zřejmě vypadla ze hry o medaile. S odstupem času ale uvedla, že je s první jízdou vcelku spokojená. "Hlavně proto, že mi vydržela noha, i když čas je hrozný," poukázala na nedávné problémy s tříslem. "Ireen tady má výbornou formu, takhle jsem ji v Evropě ještě neviděla pětistovku jet," uznala.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka poté věřila, že trojku vyhraje. Nakonec ji ale porazila nejrychlejší Wüstová i další Nizozemka Yvonne Nautaová. Za Wüstovou zaostala Sáblíková o 2,20 sekundy. "Trojka nebyla špatná. Jela jsem všechna kola stejně, ale potřebovala bych jezdit o tři desetiny rychleji. Snad to ale ještě doladíme," řekla. Zda se jí povede získat medaili, moc tipovat nechtěla. "Uvidíme, jak se mi povede zajet patnáctku a poté i pětku. Holky dnes jely trojku výborně, uvidíme. Petr (Novák) ale říkal, že by to ještě šlo," dodala Sáblíková.

Erbanová byla blízko vítězství, zpomalil ji pád

Erbanová útočila na páté vítězství na pětistovce za sebou. Po pádu v závěru trati do cíle dojela po zádech a dlouho se zvedala z ledu, vyvázla ale bez zranění. "Před startem jsem se necítila úplně nejlépe, protože jsem jela pětistovku po delší době. Na konci jsem se kopla do paty. Ještě, že to bylo v cíli, kdyby to bylo v zatáčce, byl by to konec víceboje," řekla Erbanová.

Při pádu se prý soustředila jen na to, aby se trefila mezi dvě časomíry umístěné na krajích dráhy. "Protože jsem viděla pády, kdy se někdo trefil do nich a nebylo to pěkné," vysvětlila. Dobře si uvědomovala, že pád ji připravil o šanci na zisk takzvané malé zlaté medaile. "Problémy začaly už dříve, než jsem upadla. Nevím, jestli jsem se kopla nebo zrotovala. Někdy mám moc velký pohyb paží," řekla Erbanová, která s Wüstovou prohrála o tři setiny sekundy.

S výkonem na trojce byla vcelku spokojená. "Letos je to teprve druhá trojka v sezoně a první jsem jela po šesti dnech tréninku na ledě. Pocitově byla jedna z těch lepších," uvedla Erbanová.

V Hamaru startuje i sedmnáctiletá Nikola Zdráhalová, která byla při premiéře na ME na pětistovce 24. a na trojce 25. Celkově tak obsadí pětadvacáté místo, těsně jí totiž unikl postup do nedělního programu. Na patnáctistovce se představí už jen 24 závodnic.

Mistrovství Evropy v rychlobruslení ve víceboji v Hamaru (Norsko):

Ženy:

500 m: 1. Wüstová (Niz.) 38,77, 2. Erbanová (ČR) 38,80, 3. Skokovová (Rus.) 39,01, ...19. Sáblíková 40,89, 24. Zdráhalová (obě ČR) 41,86.

Muži:

500 m: 1. Bökko (Nor.) 35,99, 2. Niedzwiedzki 36,06, 3. Brodka (oba Pol.) 36,07, ...29. Haselberger (ČR) 38,59.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.