Magazín EURO 2024

Po sprintu je nejlepším Čechem Razým, bodovali čtyři další běžci

Lenzerheide (Švýcarsko) - Pětice českých lyžařů bodovala ve sprintu volnou technikou, který tvořil třetí etapu Tour de Ski. Nejlepším českým zástupcem zůstává Aleš Razým, jemuž patří průběžné 12. místo. Bodovali Razým, Martin Jakš, Petra Nováková, Karolína Grohová a Eva Vrabcová-Nývltová.

Simeon Hamilton
zdroj: AP Photo/Keystone autor: Arno Balzarini

Razýmovi se nepodařilo zopakovat semifinále z nedělního sprintu v Oberhofu, čtvrtfinále bylo konečnou i pro další čtyři české reprezentanty. Jakš byl klasifikován jako devatenáctý a mírně si polepšil na dvaadvacátou pozici. Razým byl šestadvacátý a klesl z osmé příčky o čtyři pozice.

Další čtyři Češi Dušan Kožíšek, Ondřej Horyna, Lukáš Bauer a Jiří Magál nepostoupili z kvalifikace. Dvojnásobný vítěz Tour Bauer je před středečním závodem na 15 km s hromadným startem klasickou technikou, po němž možná z etapového seriálu odstoupí, na 77. pozici.

Dlouholetá česká jednička ztrácí dvě minuty na lídra Tour Alexe Harveyho z Kanady, jenž potvrdil své vedení dnešním druhým místem. Překvapivým vítězem byl Američan Simeon Hamilton. Razým za Harveym zaostává o 1:01 minuty, Jakš o 1:20.

Ženám dominovaly Norky, vyhrála Östbergová

V závodě žen si díky postupu z kvalifikace připsala první body do světového poháru v kariéře dvacetiletá Nováková, jež obsadila 19. pozici. Hned za ní skončila Vrabcová-Nývltová a coby nejlepší z tria Češek je průběžně dvaadvacátá. Poprvé v sezoně bodovala na 28. místě Grohová.

Pro vítězství si suverénním způsobem dojela Norka Ingvild Flugstad Östbergová, jež byla nejrychlejší v kvalifikaci a přemožitelku nenašla ani ve třech vyřazovacích jízdách. Dostala se díky tomu do čela průběžného pořadí Tour o dvě sekundy před favorizovanou krajanku Marit Björgenovou, jež vypadla ve čtvrtfinále. Vrabcová-Nývltová má odstup 1:05 minuty.

Muži: 1. Hamilton (USA) 2:37,02, 2. Harvey (Kan.) -0,32, 3. Sundby (Nor.) -0,74, 4. Pellegrino (It.) -0,94, 5. Krogh -1,61, 6. Halfvarsson (Švéd.) -2,96, ...19. Jakš, 26. Razým oba vyřazeni ve čtvrtfinále, 58. Kožíšek, 73. Horyna, 82. Bauer, 101. Magál všichni vyřazeni v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 3 ze 7 závodů): 1. Harvey 13:38,3, 2. Halfvarsson -22,7, 3. Sundby -27,0, 4. Northug (Nor.) -43,7, 5. Eriksson (Švéd.) -44,3, 6. Newell (USA) -48,7, ...12. Razým -1:01,6, 22. Jakš -1:20,1, 63. Kožíšek -1:48,4, 71. Horyna -1:55,6, 77. Bauer -2:00,3, 97. Magál -2:30,8.

Ženy: 1. Östbergová 2:58,00, 2. Jacobsenová (obě Nor.) -0,14, 3. Herrmannová (Něm.) -0,82, 4. Van der Graafová (Švýc.) -2,60, 5. Kolbová (Něm.) -4,15, 6. Caldwellová (USA) -6,81, ...19. Nováková, 20. Vrabcová-Nývltová, 28. Grohová všechny vyřazeny ve čtvrtfinále.

Průběžné pořadí Tour (po 3 ze 7 závodů): 1. Östbergová 11:57,4, 2. Björgenová (Nor.) -2,0, 3. Herrmannová -2,3, 4. Jacobsenová -9,0, 5. Kyllönenová (Fin.) -23,2, 6. Caldwellová -34,6, ...22. Vrabcová-Nývltová -1:05,8, 34. Nováková -1:24,4, 56. Grohová -1:46,4.