ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír
Skikros

Stoprocentně se připravím a pokusím se si to užít, říká Kraus před Soči

Velikost textu:

Praha - Skikrosař Tomáš Kraus se stal v roce 2005 historicky prvním vítězem celkové klasifikace světového poháru. V této sezoně vybojoval i svůj první titul mistra světa. Premiéra skikrosu na olympijských hrách v roce 2010 ve Vancouveru však pro Krause skončila zklamáním, do medailových bojů nepostoupil. "Vancouver mě přesvědčil o tom, že jeden závod, ještě takhle vypjatý, nemůže ovlivnit, jak se budu cítit další čtyři roky," říká v předvečer další olympiády Kraus.

Skikrosař Tomáš Kraus
Skikrosař Tomáš Kraus

Děčínský rodák ve své kariéře dvakrát vyhrál mistrovství světa, čtyřikrát ovládl celkové hodnocení světového poháru, ale olympijský úspěch mu stále chybí. Do Soči hodlá jet s čistou hlavou.

"Mám za sebou tři roky výborného lyžování a závodění, minulou sezonu jsem vyhrál další světový pohár… Myslím, že už to budu brát trochu volněji. Připravím se stoprocentně a závod se pokusím si užít. Jestli na něm ale uspěju, neovlivní další roky," upozorňuje téměř čtyřicetiletý Kraus.

Kraus vyhrál poslední světový pohár v roce 2009, loni si po čtyřech letech připsal vítězství v závodu světového poháru. "Kdybych si tohle řekl před patnácti lety, tak mi to přijde jako věc, která se nemůže nikdy přihodit. A teď ten příběh žiju a opravdu mě to baví. Pomáhá mi to v tom, abych více makal a pořádně se připravil."

Skikros prošel v posledních letech opravdu velkým vývojem. Z trochu okrajového sportu, zejména v našich končinách, je olympijská disciplína. "Dřív to asi bylo o něco více o zážitcích, člověk v každé zatáčce bojoval na krev. Teď se více taktizuje, velké státy do toho dávají mnohem více prostředků a celkově přístup ke sportu profesionalizují," popisuje rozdíly.

Trať v Soči nebude pro Krause novinkou, už loni si ji vyzkoušel při světovém poháru a podle organizátorů má být na olympiádě podobná. "Jestli budou podobné podmínky jako při generálce během světového poháru, tak to bude o velké náhodě. Počasí se měnilo každou minutu, servismani tam běhali s lyžemi, chvíli byla mlha, svítilo slunce… Trať ale byla moc pěkně udělaná a zajímavá pro závodníky i diváky."

přehrát video
Host Sportovních zpráv: Skikrosař Tomáš Kraus

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.