ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Sjezdařům začíná sezona, Češi mají nového trenéra

Velikost textu:

Sölden - Sjezdařům začne olympijská sezona tradičně obřími slalomy o víkendu na ledovci v Söldenu. Mezi lyžaři se více cení dlouhodobá výkonnost ve světovém poháru, ale hry v Soči jsou lákadlem, k němuž budou všichni směřovat. Celkové prvenství v seriálu budou obhajovat Rakušan Marcel Hirscher a Slovinka Tina Mazeová. Na startu ještě nebude Američanka Lindsey Vonnová, která se po vážném zranění vrátí do SP za měsíc.

Tina Mazeová
Tina Mazeová

Na start se postaví zkušený Ondřej Bank a mladá Kateřina Pauláthová. V minulých sezonách mohlo jet úvodní závod víc Čechů, ale vinou loňských výsledků přišel tým o místa. "Máme víc lyžařů, kteří by v Söldenu mohli závodit. Doufáme, že tato sezona bude lepší, vyhnou se nám zranění a zase místa získáme," řekl šéftrenér Tomáš Bank. Dobrou formu má Kryštof Krýzl, startovat chtěla Šárka Strachová, ale žádost jejího kouče o kvalifikační jízdy v trenérské radě neprošla.

Bank se vrací po dvou letech v plné síle, zdravotní trable ho už netrápí. "Jsem ve formě, příprava byla kompletní, všechno vychází," řekl Bank, který má nové lyže Nordica a těží také ze spolupráce s novým koučem Philem McNicholem, bývalým šéftrenérem americké reprezentace. Hlavní disciplínou pro něho bude obří slalom, ale chce uspět i v kombinaci. "Je jasné, že hlavním cílem je olympiáda, v Söldenu to bude první porovnání s konkurencí," řekl.

I dvacetiletá Pauláthová má prý za sebou skvělou přípravu a také ona se chce opět specializovat na obří slalom. Ve světovém poháru bodovala jednou, v roce 2011 ve Špindlerově Mlýně, od té doby se prosazovala hlavně v Evropském poháru. "Bude to masakr na úvod, protože je to těžký kopec. Je to taková strmá facka na začátek," řekla Pauláthová. "Snažím se to neřešit a nedělat zbytečné chyby. Cítím se dobře a snad se z toho nepodělám."

Čeští sjezdaři mají nového trenéra, který trénoval i Millera

Čeští sjezdaři se domluvili na kamarádské spolupráci s uznávaným americkým trenérem Philem McNicholem, který stál v minulosti za vítězným obdobím Bodeho Millera. "Kluci docela lyžovat umějí, ale neumějí vyhrávat. Nevědí, jak udělat poslední krok, aby šanci využili, takže chceme Phila využít z psychologického hlediska," řekl Tomáš Bank, šéftrenér sjezdařů a osobní trenér Ondřeje Banka.

McNichol není jediným zahraničním odborníkem, který sjezdařům letos pomáhá. Kryštof Krýzl angažoval Dietmara Thöniho, který ve světovém poháru několikrát vystoupil na stupně vítězů a letos odmítl nabídku na pozici šéftrenéra rakouských sjezdařů. Pomáhá mu hlavně v technických disciplínách. "V obřáku jsem si potřeboval ujasnit pár věcí. Zbytečně jsem spekuloval nad tím, co a jak dělat, byl jsem rozhozený a on mi udělal jasno. Teď se soustředím na podstatné věci," řekl Krýzl.

Loni v Söldenu vyhrála Mazeová a odstartovala svou cestu za jasným vítězstvím v SP v rekordním počtu bodů, které jí usnadnilo zranění kolena Vonnové. Sledovaní budou Němka Maria Höflová-Rieschová či Nor Aksel Lund Svindal, kteří oba skončili ve světovém poháru druzí. V Söldenu nebudou chybět silní Američané - olympijská vítězka z Turína v obřím slalomu Julia Mancusová či obhájkyně celkového vítězství v SP ve slalomu Mikaela Shiffrinová.

Mezi muži pak dvojnásobný vítěz ze Söldenu z posledních dvou let Ted Ligety, který loni vyhrál s mohutným náskokem 2,75 sekundy a stal se fenoménem sezony v obřím slalomu, i bývalý dvojnásobný vítěz světového poháru Bode Miller. "Sölden je neuvěřitelné místo na úvod sezony. Naštěstí jsme měli možnost tam trénovat, takže se cítím dobře a mám šance zase vyhrát," řekl Ligety. Jeho kolega Miller se vrací po roční pauze, zaviněné zraněním kolena. "Za ten rok jsem se dal do pořádku a jsem velmi silný," upozornil Miller. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.