Sportovní zprávy

Svindal vládne superobřímu slalomu druhý rok po sobě

Kvitfjell (Norsko) - Norský lyžař Aksel Lund Svindal získal počtvrté malý křišťálový glóbus za superobří slalom, trofej si pojistil vítězstvím v domácím středisku Kvitfjellu. Ve světovém poháru vyhrál tuto disciplínu už v letech 2006, 2009 a loni. Více trofejí za super-G má pouze Rakušan Hermann Maier, jenž triumfoval pětkrát.

Aksel Lund Svindal
zdroj: AP autor: Kerstin Jönsson

Třicetiletému Svindalovi dnes stačilo deváté místo, aby už před posledním superobřím slalomem sezony mohl slavit úspěšnou obhajobu. Nakonec domácí fanoušky potěšil po sobotním druhém místě ve sjezdu vítězstvím a navíc snížil ztrátu na Rakušana Marcela Hirschera v celkovém pořadí SP na 29 bodů.

Ačkoli má Svindal na kontě už 21. vítězství v SP a řadu medailí z vrcholných akcí, ve 30 letech vyhrál vůbec poprvé závod na domácí půdě. "Nemyslím, si, že (Hirscher) cítí nějaký tlak, ale musím to zkusit. Bez ohledu na to, kdo vyhraje, máme oba super sezonu," řekl Svindal, olympijský vítěz v super-G z Vancouveru.

Dnes se mu nejvíce přiblížil jiný rakouský lyžař Georg Streitberger, jenž skončil druhý se ztrátou 52 sekund. Třetí byl Ital Werner Heel. Mistr světa Američan Ted Ligety byl měsíc po triumfu na šampionátu ve Schladmingu až sedmnáctý. Na MS bral Svindal coby největší favorit "jen" bronz.

Výsledky superobřího slalomu mužů v Kvitfjellu

1. Svindal (Nor.) 1:29,79 min., 2. Streitberger (Rak.) -0,52, 3. Heel (It.) -0,57, 4. Reichelt -0,69, 5. Puchner (oba Rak.) -0,89, 6. Marsaglia (It.) -1,13, 7. Franz -1,16, 8. Mayer -1,28, 9. K. Kröll (všichni Rak.) -1,41, 10. Klotz (It.) -1,45.

Průběžné pořadí superobřího slalomu SP (po 5 z 6 závodů): 1. Svindal 480, 2. Marsaglia 249, 3. Mayer 228, 4. Heel 224, 5. Théaux (Fr.) 191, 6. Reichelt 161.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 36 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1 215, 2. Svindal 1 186, 3. Ligety (USA) 809, 4. Neureuther (Něm.) 798, 5. Kostelič (Chorv.) 724, 6. Pinturault (Fr.) 670, ...91. Krýzl (ČR) 39.