ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Martin Černík: Český snowboarding se ubírá tou správnou cestou

Velikost textu:

Praha – Je to nejúspěšnější český snowboardista, zúčastnil se olympijských her a na mistrovství světa vybojoval pro Česko stříbrnou medaili. Šestatřicetiletý Martin Černík však v současnosti sbírá vavříny jinde, a to jako trenér české snowboardové reprezentace. "Toho, že jsem skončil aktivní kariéru, vůbec nelituju, dokonce si snowboarding teď mnohem víc užívám," prozradil Černík.

Martin Černík
Martin Černík

Nejznámějším Černíkovým svěřencem je Šárka Pančochová, účastnice zimních olympijských her ve Vancouveru, která pod jeho vedením dosáhla v tomto roce obrovského úspěchu, když na extrémních X-Games získala stříbrnou medaili. "Šárka je obrovský talent a hlavně do toho dává úplné maximum. Její stříbro na X-Games je asi tím největším úspěchem v historii českého snowboardingu," řekl Černík, který se jako první český snowboardista zúčastnil ZOH v Turíně v roce 2006.

Kromě Pančochové Černík trénuje i celou řadu dalších jezdců, ve kterých vidí velký potenciál. "Koncept naší reprezentace začíná mít správnou strukturu. Máme juniorskou reprezentaci, děti a pak áčko," prozradil Černík.

"Film shrnuje celou moji kariéru"

Rodák z Hradce Králové svojí aktivní kariéru ukončil v minulém roce, na jejímž závěru vydal i dokumentární film Snow Way, který shrnuje celou jeho kariéru, od začátku, olympiádu v Turíně či freeride v krásném prostředí Aljašky. "Chtěl jsem nějak shrnout svoji kariéru. Měl jsem doma spoustu archivních záberů a chtěl jsem, aby lidi viděli, jak jsem se k tomu dostal a moje největší úspěchy. Je tam rovněž dobře vidět vývoj toho sportu," řekl Černík.

Kromě trenérství se nyní věnuje i dalšímu sportu na prkně, surfingu, v němž se stal i mistrem České republiky. "Je to taková doplňková pro snowboardisty. Je to posilovna a zároveň dobrý aerobní trénink. V Evropě se jezdí nejvíc ve Francii, kam i já sám jezdím. Kouzlo surfingu spočívá v tom, že k tomu nepotřebujete skoro nic," prozradil Černík, jenž na surfu stráví během roku až dva měsíce.

přehrát video
Rozhovor s Martinem Černíkem

 

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.