ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Elegána můstků Jiřího Parmu nezastavila ani změna skokanského stylu

Velikost textu:
aktualizováno 9. 1. 2013 18:39

Praha - Skokan na lyžích Jiří Parma patřil v 80. letech k absolutní světové špičce. Na mistrovství světa 1987 v Oberstdorfu vyhrál závod na středním můstku a po 17 letech ukončil čekání Československa na světový titul. Věčný optimista s elegantním stylem se dokázal na začátku 90. let přeorientovat na revoluční V-styl a po návratu do reprezentace přispěl k bronzu na OH 1992 v Albertville. Československý sportovec roku 1987 se narodil ve Frenštátu pod Radhoštěm 9. ledna 1963.

Jiří Parma na MS 1987
Jiří Parma na MS 1987

Už jako kluk viděl Parma z oken domova na můstky, ke skákání ho přivedl i olympijský triumf frenštátského rodáka Jiřího Rašky v Grenoblu. "Nikdy jsem si nemyslel, že ze mne bude mistr světa. Skoky jsem chápal spíš jako zábavu, dětskou hru. Ale měl jsem v sobě vůli být stále lepší a lepší," vzpomínal Parma. Ve světovém poháru debutoval v roce 1980, o čtyři roky později se v Harrachově radoval z premiérového vítězství.

Celkem se Parma v SP radoval třikrát a v konečném pořadí se pětkrát po sobě vešel do elitní desítky. S československým týmem získal na mistrovství světa dvakrát bronz, 1984 a 1989, individuální medaile z velké akce se dočkal pouze na MS 1987, za triumf v Oberstdorfu byl vyhlášen nejlepším domácím sportovcem roku. O rok později byl na Turné čtyř můstků třetí. Reprezentoval celkem na čtyřech olympiádách, jeho nejlepším individuálním výsledkem jsou dvě pátá místa.

Po neúspěšném MS 1991 byl Parma spolu s dalšími staršími skokany vyřazen z reprezentace. Vyhlášený klasik však zvládl přechod na V-styl a na poslední chvíli se vešel do nominace na olympiádu v Albertville 1992. Tam se spolu s Jaroslavem Sakalou, Františkem Ježem a Tomášem Goderem podílel na bronzu ze soutěže družstev. Do elitní desítky se dostal i na nadcházejícím MS ve Falunu, kde se s reprezentací rozloučil týmovým stříbrem. Poté už se mu špička začala vzdalovat a v roce 1996 ukončil závodní kariéru.

Po ukončení kariéry se dvojnásobný vítěz ankety Král bílé stopy živil jako správce nemovitostí, ke skokům se po čase vrátil jako technický delegát. V roce 2003 se s ním při opravě lanovky utrhla montážní plošina a Parma si při pádu z velké výšky zlomil lebeční kost a několik žeber. O čtyři roky později znovu plnil stránky novin, když opilý zbořil svým vozem dva sloupy telefonního vedení. I přes řadu problémů zůstal otec tří dětí optimistou. "Určitě budu rád vzpomínat. Snad jsem ta skokanská léta nepromarnil," řekl před časem.

přehrát video
Jiří Parma slaví kulaté výročí
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.