Golfista roku

Jakš po návratu do SP dojel v prologu Tour de Ski sedmý

Oberhof (Německo) - Martinu Jakšovi se vydařil návrat po únavové zlomenině žebra, která ho připravila o začátek sezony. Při letošní premiéře ve světovém poháru obsadil v prologu Tour de Ski v Oberhofu sedmé místo. Do elitní desítky se prosadil také Aleš Razým, který skončil devátý. V závodu na čtyři kilometry volnou technikou suverénně zvítězil norský favorit Petter Northug, který porazil druhého Švéda Marcuse Hellnera o šest sekund. Obhájce loňského prvenství Švýcar Dario Cologna na čtvrté příčce zaostal za Northugem na těžkém měkkém sněhu o deset sekund. V neděli pokračuje Tour v Oberhofu stíhacími závody klasickou technikou. Ženy poběží devět a muži 15 km.

Martin Jakš
zdroj: Isifa/EPA

Jakš nabral na vítěze ztrátu 11,8 sekundy, Razým byl o půldruhé sekundy pomalejší. Dvojnásobný vítěz Tour de Ski Lukáš Bauer zahájil etapový závod 18. místem, na Northuga ztratil 21,5 sekundy. "Spokojenost. Takový můj standard z prologů. Pocitově to bylo neutrální, až výsledek mě překvapil," řekl Bauer pro czech-ski.com.

Jakš nabral na vítěze ztrátu 11,8 sekundy, Razým byl o půldruhé sekundy pomalejší. Dvojnásobný vítěz Tour de Ski Lukáš Bauer zahájil etapový závod 18. místem, na Northuga ztratil 21,5 sekundy. "Je to první závod, bylo to deset minut. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál," řekl Jakš v rozhovoru pro stanici Eurosport. Žebro je prý v pořádku. "Věřím, že to vydrží. Je tu samozřejmě trošku riziko při závodech, které budou následovat po sobě, kdy se bude únava nasčítávat," prohlásil.

Martin Jakš:

"To, z čeho jsem měl obavy, že jsem šel do Tour bez jediného startu, se nenaplnilo. Vypadá to, že to velký problém nebyl. Chtěl jsem sám sebe překvapit a vypadá to, že se mi to splnilo."

Zdroj: Radiožurnál

"Věřil jsem, že to bude relativně dobré, protože za sebou máme dobré soustředění. Kvůli zranění jsem sice nemohl lyžovat, ale nebyla to nemoc, takže jsem věřil, že to nebude velký problém," komentoval svůj výkon Jakš.

Reakce českých reprezentantů po prologu Tour de Ski

Razým byl spokojený navzdory "kamenným nohám"

Pro Razýma je deváté místo nejlepším výsledkem v etapě Tour de Ski v kariéře. "Přitom jsem se cítil tak nějak zvláštně, pořád cítím kamenný nohy, ale asi se s tím dá závodit. Přes Vánoce jsem hodně spal a odpočíval," řekl Razým. "Hodně foukalo proti, proto jsem se snažil být přikrčený. V cílové rovince jsem toho měl dost."

Ženský prolog vyhrála americká lyžařka Kikkan Randallová. Vedoucí žena Světového poháru ve sprintu porazila na trati 3,1 kilometru volnou technikou o 4,4 sekundy Švédku Charlotte Kallaovou.

Třetí skončila o další tři desetiny zpět obhájkyně prvenství v Tour Polka Justyna Kowalczyková, která útočí na čtvrtý triumf v seriálu. Pozici jí usnadňuje absence velké rivalky Marit Björgenové z Norska, která si po nedávné srdeční arytmii dává preventivně závodní pauzu.

Jediná česká běžkyně na startu Eva Nývltová-Vrabcová obsadila 36. místo, na Randallovou ztratila 32 sekund.

Výsledky prologu Tour de Ski

Muži - 4 km volně: 1. Northug (Nor.) 8:28,7, 2. Hellner (Švéd.) -6,1, 3. Legkov (Rus.) -7,2, 4. Cologna (Švýc.) -10,1, 5. Černousov (Rus.) -10,7, 6. Harvey (Kan.) -11,3, 7. Jakš (ČR) a Vylegžanin (Rus.) oba -11,8, 9. Razým (ČR) -13,3, 10. Perl (Švýc.) -13,5, ...18. Bauer -21,5, 57. Magál (oba ČR) -34,3.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Northug 8:13,7, 2. Hellner -11,1, 3. Legkov -17,2, 4. Cologna -25,1, 5. Černousov -25,7, 6. Harvey -26,3, 7. Jakš -26,8, ...9. Razým -28,3, 18. Bauer -36,5, 57. Magál -49,3.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 31 závodů): 1. Northug 385 b., 2. Jönsson (Švéd.) 369, 3. Röthe (Nor.) 320, 4. Poltoranin (Kaz.) 287, 5. Vylegžanin 284, 6. Sundby (Nor.) 263, ...38. Bauer 67, 55. Jakš 32, 59. Razým 28, 91. Kožíšek (ČR) 11.

Ženy - 3,1 km volně: 1. Randallová (USA) 7:28,1, 2. Kallaová (Švéd.) -4,4, 3. Kowalczyková (Pol.) -4,7, 4. Herrmannová (Něm.) -9,3, 5. Roponenová (Fin.) -10,6, 6. Uhrenholdtová-Jacobsenová (Nor.) -12,2, 7. Hugueová (Fr.) -14,8, 8. Čekalevová (Rus.) a Aymonierová (Fr.) obě -15,2, 10. Steiraová (Nor.) -16,0, ...36. Nývltová-Vrabcová (ČR) -32,0.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Randallová 7:13,1, 2. Kallaová -9,4, 3. Kowalczyková -14,7, 4. Herrmannová -24,3, 5. Roponenová -25,6, 6. Uhrenholdtová-Jacobsenová -27,2, ...36. Nývltová-Vrabcová -47,0.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 558 b., 2. Randallová 532, 3. Björgenová (Nor.) 450, 4. Kyllönenová (Fin.) 348, 5. Skofterudová 306, 6. Johaugová (obě Nor.) 293.