Lyžování ČR 2024

Sedmnáctiletá Shiffrinová poprvé vyhrála slalom, Záhrobská dojela 14.

Aare - Lyžařka Šárka Záhrobská obsadila ve slalomu světového poháru v Aare 14. místo a zopakovala svůj výsledek z Aspenu. Pro první vítězství v kariéře si dojela sedmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová a ujala se po třech slalomech vedení v hodnocení disciplíny.

Mikaela Shiffrinová
zdroj: ČTK/AP autor: Giovanni Auletta

Záhrobská ztratila na Shiffrinovou 2,77 sekundy. Ve švédském zimním středisku, kde získala v roce 2007 titul mistryně světa, postoupila do druhého kola z třináctého místa. Druhá jízda se jí vydařila méně a po dvacátém času si o jedno místo pohoršila. I potřetí v sezoně, do níž nastoupila po červencové operaci nezhoubného nádoru v hlavě, nicméně česká reprezentantka skončila v elitní patnáctce. Na úvod ročníku byla Záhrobská třináctá v Levi a následně čtrnáctá v Aspenu. V průběžném hodnocení slalomu jí patří patnáctá příčka.

"Už jsme hezky stabilizovali výkonnost. Přesně takhle jsme to s trenérem plánovali, že nemá cenu si dávat od začátku vysoké cíle, že bude fajn se dostat do patnáctky a tam jezdit pravidelně. To se nám povedlo a v příštím závodu můžeme vykročit dál," řekla Záhrobská na svém profilu na Facebooku.

Mladá slalomová hvězda Shiffrinová se dostala poprvé na nejvyšší stupeň v SP i díky nejrychlejší jízdě ve druhém kole, po níž předstihla o 29 setin sekundy domácí Fridu Hansdotterovou. "Úplně se mi zastavilo srdce. Bude mi asi ještě trvat, než mi to dojde. Jelo se mi tu krásně. Myslím, že někdy se to tak prostě stává," řekla talentovaná lyžařka.

Jejím maximem dosud byla dvě třetí místa. "Teď pořádně obejmu mámu. Snad také dorazí na Vánoce táta. Ale musím se uklidnit a snažit se připravit na Semmering," řekla s výhledem na závody, které se jedou mezi vánočními svátky a Silvestrem.

Třetí dnes skončila Slovinka Tina Mazeová a zvýšila své vedení v SP před Marií Höflovou-Rieschovou už na 387 bodů. Němce se nepovedlo především druhé kolo, v němž zajela až 23. čas, a skončila jedenáctá. V hodnocení slalomu ji předstihla Shiffrinová o 22 bodů. "Jsem spokojená. Teď jsou Vánoce a krátká pauza - tu už potřebuju," poznamenala Mazeová po osmém pódiovém umístění v sezoně.

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:45,36 (54,03+51,33), 2. Hansdotterová (Švéd.) -0,29 (53,88+51,77), 3. Mazeová (Slovin.) -0,52 (54,17+51,71), 4. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -1,21 (54,12+52,45), 5. Mielzynská (Kan.) -1,35 (54,35+52,36), 6. Eklundová (Švéd.) -1,39 (54,99+51,76), 7. Velez-Zuzulová (SR) -1,54 (55,10+51,80), 8. Poutiainenová (Fin.) -1,76 (54,44+52,68), 9. Kirchgasserová -1,83 (55,09+52,10), 10. Holdenerová (Švýc.) -1,92 (55,58+51,70), ...14. Záhrobská (ČR) -2,77 (55,36+52,77).

Průběžné pořadí slalomu (po 3 z 9 závodů): 1. Shiffrinová 196, 2. Höflová-Rieschová (Něm.) 174, 3. Mazeová 170, 4. Poutiainenová 144, 5. Pietiläová-Holmnerová 127, 6. Velez-Zuzulová 105, ...15. Záhrobská 56. Průběžné pořadí SP (po 14 z 37 závodů): 1. Mazeová 919, 2. Höflová-Rieschová 532, 3. Zettelová (Rak.) 466, 4. Vonnová (USA) 414, 5. Fenningerová (Rak.) 350, 6. Rebensburgová (Něm.) 346, ...50. Záhrobská 56.