ČEZ Extraliga 2023/2024

Šlesingr se protlačil do první desítky v konečném pořadí SP

Chanty Mansijsk - Český biatlonista Michal Šlesingr se v závěrečném soutěžním dnu probojoval do elitní desítky v celkovém hodnocení Světového poháru. V Chanty Mansijsku doběhl třináctý v závodě na 15 kilometrů s hromadným startem, což mu stačilo k posunu na desátou pozici o bod před Andreje Makovějeva z Ruska. Poslední závod sezony vyhrál Nor Emil Hegle Svendsen. Nejrychlejší ženou na trati 12,5 km byla Darja Domračevová z Běloruska, Veronika Vítková obsadila 17. místo.

Šlesingr tak po povedeném finále SP zaostal jen o jediné místo za loňským konečným výsledkem. V Chanty Mansijsku, kam zamířil jako čtrnáctý muž průběžného pořadí, byl třináctý i ve sprintu a v sobotní stíhačce získal důležité body za šesté místo. V závěrečném závodě pokazil první střelbu, ale pak dvakrát nechyboval a před poslední zastávkou na střelnici figuroval na čtvrtém místě. Po stojce ale musel na další tři trestná kola a v cíli byl třináctý. Pět trestných kol ale absolvoval i Makovějev a doběhl až devatenáctý.

"Mám smíšené pocity. Na jedné straně se raduji z toho, že jsme splnili vše, s čím jsme do Chanty Mansijsku přijeli, na druhou stranu mi je líto Šlesingra, který měl blízko ke stupňům vítězů, ale při poslední střelbě ho sfoukl vítr," řekl trenér Ondřej Rybář. "Vážím si toho, že ani po třech chybách závod nezabalil a statečně bojoval. Vždyť se ještě posunul ve finiši o pět míst kupředu. Když ne stupně vítězů, tak alespoň posun na celkové desáté místo ve Světovém poháru mu je odměnou."

Biatlonisté splnili v závěru sezony všechny vytyčené cíle. Vybojovali šesté místo v konečném pořadí Poháru národů, Šlesingr je v elitní desítce a Soukup udržel 25. místo. "Bonusem je posun Moravce do první třicítky celkového pořadí," doplnil Rybář a už hleděl k příští sezoně s vrcholem na MS v Novém Městě na Moravě. "Víme, že musíme pracovat i dál, nesmíme polevit. Naopak doufáme, že jsme svými výsledky pozvali české fanoušky do Nového Města na Moravě."

Svendsen, vítěz SP z roku 2010, vyhrál závěrečný závod sezony s téměř půlminutovým náskokem před Arndem Peifferem z Německa, třetí skončil Anton Šipulin z Ruska. Další Němec Andreas Birnbacher si čtvrtým místem zajistil malý křišťálový globus za závody s masovým startem, ten velký měl od soboty jistý Francouz Martin Fourcade. Ondřej Moravec zakončil sezonu SP čtrnáctým místem, závod se nevyvedl Jaroslavu Soukupovi, který musel na šest trestných kol a výsledkové pole uzavřel na 29. místě.

SP v biatlonu - 15 km s hromadným startem mužů:

1. Svendsen (Nor.) 43:15,7 (2 tr. okruhy), 2. Peiffer (Něm.) -23,5 (4), 3. Šipulin (Rus.) -31,8 (2), 4. Birnbacher -35,3 (4), 5. Graf (oba Něm.) -37,1 (4), 6. Malyško (Rus.) -41,3 (5), 7. Hofer (It.) -48,1 (4), 8. Lapšin (Rus.) -51,2 (3), 9. Bö (Nor.) -55,2 (5), 10. Garaničev (Rus.) -55,3 (5), ...13. Šlesingr -1:22,5 (5), 14. Moravec -1:23,6 (4), 29. Soukup (všichni Česko) -4:26,2 (6).

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. M. Fourcade 1 100, 2. Svendsen 1 035, 3. Birnbacher 837, 4. Peiffer 736, 5. S. Fourcade (Fr.) 716, 6. Bergman (Švéd.) 685, ...10. Šlesingr 602, 25. Soukup 380, 28. Moravec 300, 61. Holubec 64, 71. Vítek 39.

Domračevová už nemohla připravit Němku Magdalenu Neunerovou o celkový triumf, ale získala alespoň malý globus za triumf v disciplíně. Cílem proběhla deset sekund před trojnásobnou mistryní světa z Ruhpoldingu Torou Bergerovou z Norska, třetí skončila Finka Kaisa Mäkäräinenová. Vítková se dopustila stejně jako vítězka jen tří chyb, do cíle se ale dostala až bezmála dvě a půl minuty po Domračevové a seriál zakončila jako 25. v celkové klasifikaci.

Neunerová den po zisku třetího velkého křišťálového glóbu doběhla šestá a s tímto výsledkem se rozloučila s kariérou. Ještě po obou střelbách vleže mířila k 35. vítězství v kariéře, na následné položce vestoje ale nesrazila hned čtyři terče a měla po nadějích, na dvě trestná kola se musela vydat i po posledním odjezdu ze střelnice.

SP v biatlonu - 12,5 km s hromadným startem žen:

1. Domračevová (Běl.) 39:01,4 (3 tr. okruhy), 2. Bergerová (Nor.) -10,0 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -32,6 (4), 4. Kuzminová (SR) -45,3 (2), 5. Brunetová (Fr.) -51,6 (1), 6. Neunerová (Něm.) -56,0 (6), 7. Eckhoffová (Nor.) -1:23,0 (1), 8. Habertová (Fr.) -1:44,8 (4), 9. Kocherová (Kan.) -1:48,8 (4), 10. Henkelová (Něm.) -1:50,5 (3), ...17. Vítková (ČR) -2:23,4 (3).

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Neunerová 1 216, 2. Domračevová 1 188, 3. Bergerová 1 054, 4. Mäkäräinenová 1 007, 5. Ekholmová (Švéd.) 893, 6. Zajcevová (Rus.) 857, ...25. Vítková 336, 93. Soukalová (ČR) 4.