Svět motorů

Vonnová získala letos už čtvrtý globus, super-G kraluje se Svindalem

Schladming (Rakousko) - Americká lyžařka Lindsey Vonnová získala letos už čtvrtý globus, po celkovém triumfu, sjezdu a kombinaci vyhrála v SP i superobří slalom. V posledním super-G sezony skončila ve Schladmingu šestá, vyhrála poprvé Němka Viktoria Rebensburgová. Nor Aksel Lund Svindal získal za superobří slalom malý globus už potřetí v kariéře. V závěrečném závodu ve Schladmingu udržel náskok v hodnocení disciplíny, i když skončil až šestnáctý a vůbec nebodoval. Vyhrál italský lyžař Christof Innerhofer.

Aksel Lund Svindal má malý glóbus za super-G
zdroj: ČTK/AP

Sedmadvacetiletá Vonnová ze sedmi super-G během této zimy čtyři vyhrála, dnes skončila ve Schladmingu šestá. Podle mezičasů přitom směřovala k dalšímu vítězství, ale v závěru se dopustila velké chyby a málem minula branku.

Hlavní vinu podle ní nesou trenéři, protože jí dali špatné informace o trati. "Říkali mi, že můžu spodní pasáž jet napřímo, protože tam není rychlost tak vysoká. Jenže to nebyla pravda a měla jsem špatný směr," popsala moment, který ji stál další vítězství. "Přitom už jsem to měla v kapse, kvůli téhle chybě jsme takhle hloupě zakončili sezonu v super-G," zlobila se.

Vonnová útočí na rekord

I tak patřila k nejlepším a stále může překonat historický rekord v bodovém zisku za sezonu. Vonnová má na kontě po dnešku 1 948 bodů, od rakouského rekordmana Hermanna Maiera ji dělí ještě 52 bodů. Maier před dvanácti lety posbíral rovných 2 000 bodů. "Zbývají dva závody. Kdybych už dneska měla dva tisíce, nejela bych slalom (v sobotu). Teď si musím rozmyslet, jestli si dám pauzu a budu se soustředit na obřák," přemítala americká hvězda. "Škoda, dneska byla jedinečná šance ty dva tisíce už mít. Ale jsem tady, abych ten rekord zlomila," dodala odhodlaně.

S kariérou se v super-G rozloučila švédská legenda Anja Pärsonová. Olympijská vítězka, sedminásobná mistryně světa a dvojnásobná celková vítězka SP skončila osmá. V cíli si užila spršku šampaňského a s kolegyněmi z reprezentace naposledy předvedla na sněhu skluzem po břiše proslulého "tučňáka".

Svindal má potřetí glóbus za superobří slalom

Svindal udržel ve finále náskok před švýcarskými rivaly Didierem Cuchem i Beatem Feuzem. Ten poslední super-G sezony nedokončil a před závěrečnými dvěma závody nahrál svému pronásledovateli v celkovém pořadí seriálu Marcelu Hirscherovi. Rakušan dnes zajel životní superobřím slalom a díky třetí příčce stáhl Feuzův náskok na 75 bodů. Navíc je mnohem lepším technikem než Feuz a ve zbývajícím obřím slalomu a slalomu by měl mít navrch.

Hirscher přitom absolvoval teprve druhé super-G v sezoně po předchozí tříleté pauze. V Crans Montaně v únoru ještě neuspěl (34.), teď mu ale technická trať sedla. "V tréninku mi to v super-G už celkem šlo, ale v závodě jsem byl pořád ještě poseroutka, nevěřil jsem si. Ale byla to velmi technická trať, náročná a na ní jsem mohl dokázat víc, než když byla rovná (jako v Crans Montaně)," uvedl Hirscher.

Devětadvacetiletý Svindal vstupoval do závěrečného super-G jako lídr disciplíny a z trojice uchazečů odstartoval jako první. I když zajel nakonec až 16. čas, k zisku glóbu mu to stačilo, protože Cuche byl devátý a Feuz do cíle vůbec nedojel. Olympijský vítěz z Whistleru tak zopakoval triumfy v superobřím slalomu z let 2006 a 2009.

"Super-G je jediná disciplína, která mi celou sezonu šla velmi dobře. Tedy s výjimkou dneška," řekl Svindal, který v této sezoně vyhrál hned první z osmi superobřích slalomů, pak byl také dvakrát druhý a vyjma finále skončil nejhůř devátý. "Dneska jsem nejel dobře a měl štěstí. Trať se spíš blížila obřímu slalomu, což dokazují Hirscher a Pinturault na stupních vítězů," dodal Nor. Kvůli nulovému bodovému zisku v super-G ale prakticky vypadl ze hry o velký křišťálový globus, který získal v letech 2007 a 2009.

Finálový program SP vždy pro 30 nejlepších v každé disciplíně, do něhož se žádný český lyžař neprobojoval, bude pokračovat v kategorii mužů v sobotu obřím slalomem.

10. Ligety (USA) -0,83.

Průběžné pořadí SP: 1. Feuz 1330 b., 2. Hirscher 1255, 3. Svindal 1131, 4. Kostelič (Chorv.) 1064, 5. Cuche 982, 6. Reichelt 944, ...75. Krýzl 83, 113. Trejbal 18, 126. Vráblík (všichni ČR) 8.

Konečné pořadí super-G: 1. Svindal 413, 2. Cuche 400, 3. Feuz 368, 4. Jansrud 342, 5. K. Kröll (Rak.) 304, 6. Hudec (Kan.) 264.

Superobří slalom žen

1. Rebensburgová (Něm.) 1:24,54,

2. Mancusová (USA) -0,18,

3. Rollandová (Fr.) -0,21,

4. Fenningerová (Rak.) -0,53,

5. Smithová -0,55,

6. Vonnová (obě USA) -0,57, 7. Mazeová (Slovin.) -0,82, 8. Pärsonová (Švéd.) -0,94, 9. Curtoniová (It.) -0,96, 10. Weiratherová (Licht.) -0,98.

Průběžné pořadí SP: 1. Vonnová 1948, 2. Mazeová 1382, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) 1195, 4. Mancusová 975, 5. Görglová 967, 6. Fenningerová (obě Rak.) 914, ...70. Záhrobská (ČR) 75.

Konečné pořadí super-G: 1. Vonnová 453, 2. Mancusová 381, 3. Fenningerová 369, 4. Mazeová 257, 5. Suterová (Švýc.) 226, 6. Höflová-Rieschová 225.