ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola

Populární lyžařka Pärsonová se rozhodla ukončit kariéru

Velikost textu:

Stockholm - Anja Pärsonová, olympijská vítězka a mnohonásobná mistryně světa v alpském lyžování, se rozhodla po letošní sezoně ukončit ve svých třiceti letech veleúspěšnou kariéru. Posledním vystoupením švédské lyžařky bude finále světového poháru ve Schladmingu, pak dá bílým svahům sbohem. K rozhodnutí opustit kolotoč světového poháru donutily Pärsonovou vleklé zdravotní potíže s levým kolenem.

Anja Pärsonová
Anja Pärsonová

"Mezi nejlepší vzpomínky budou patřit moje bitvy s Janicou Kosteličovou a dalšími fantastickými lyžařkami," jmenovala Pärsonová někdejší chorvatskou rivalku. K těm dalším patřila i Šárka Záhrobská, která ji v roce 2007 před švédským publikem v Aare připravila o vítězství ve slalomu, a tím i čtvrté zlato z jediného šampionátu.

Na olympiádách získala Pärsonová celkem šest medailí, titulů mistryň světa má sedm. Proslavil ji i populární skluz po břiše, takzvaný "tučňák", kterým v cíli slavila největší úspěchy. Ve světovém poháru vyhrála 42 závodů, v této sezoně však byla nejlépe devátá.

"Moje kariéra byla fantastická a dosáhla jsem víc, než jsem kdy snila. Poslední roky už jsem po pádech a vleklých zraněních neměla šanci bojovat s těmi nejlepšími. I když jsem velká bojovnice, musela jsem toto těžké rozhodnutí učinit," svěřila se.

Pärsonová dokázala sbírat tituly na mistrovství světa ve všech disciplínách a dvakrát také vyhrála celkově světový pohár (2004 a 2005). Olympijské zlato má ze slalomu z Turína 2006, v obřím slalomu získala v Salt Lake City 2002 stříbro a bronzy má čtyři ze tří různých olympiád včetně předloňské ve Whistleru, kde byla třetí v kombinaci. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.