ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata

Jakš dojel jedenáctý na padesátce v Oslu, vyhrál Rönning

Velikost textu:
aktualizováno 10. 3. 2012 15:18

Oslo - Norský běžec na lyžích Eldar Rönning zastoupil nemocného Pettera Northuga a v dramatickém finiši vyhrál klasickou padesátku v Oslu. O šest desetin vteřiny dojel na Holmenkollenu druhý již jistý vítěz Světového poháru Švýcar Dario Cologna. Český reprezentant Jakš byl jedenáctý, Jiří Magál dvacátý.

Martin Jakš
Martin Jakš

Téměř celý závod jelo hlavní pole pohromadě a až v posledních pěti kilometrech se roztrhalo. Na stadion přijel první Rönning v závěsu s Colognou. Švýcar v cílové rovince chvilku vedl, ale závěrečné lehké stoupání zvládl lépe domácí lyžař.

Jakš se během padesátky pohyboval v elitní skupině, o prémie nebojoval a v závěru dokázal udržet vysoké tempo. S Rönningem prohrál o deset vteřin. Magál bodoval popáté v sezoně a dvacátým místem si vytvořil maximum zimy.

"Jsem hodinu na hotelu a jen ležím, ani jsem ještě nedošel do sprchy," řekl Jakš na svazovém webu. Oba Češi využili nové pravidlo a třikrát ze čtyř možností měnili lyže. "Víc už by se asi nestihlo, ale každá změna byla hodně znát, skluznice byly špinavé a nejely," řekl Jakš. "Lyže nám hlavně výborně stoupaly, servis zapracoval skvěle," chválil Magál, který si po pádu narazil záda, ale dojel bez potíží.

Jakš naplnil svůj plán. "Snažil jsem se jet v balíku a rozumně. I když se při prémii ve druhém kole pole natáhlo a já se ocitl vzadu, naštěstí se to zase sjelo. V závěru jsem pak cítil síly, vytvořil si pozici a dojel vepředu," řekl Jakš. Čeští závodníci odjeli tři kola společně, ale ani na slovní podporu nezbyl čas a síly. "Stačí, když jedeš vedle někoho blízkého, že cítíš, že tam nejsi sám," ocenil Magál.

Bauer odpočívá s únavovou zlomeninou paty

Nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer má kvůli únavové zlomenině paty sádru a ukončil sezonu. Závod si vychutnal doma v televizi. "Gauč, TV a občerstvení," napsal běžec na Twitteru před závodem a po něm dodal: "Jeden z mála napínavých okamžiků byl finiš. Gratulace medailistům a Jakšíkovi a Magimu k pěknému výsledku."

Cologna, letošní vítěz etapové Tour de Ski, si svůj třetí triumf v celkovém pořadí SP zajistil s předstihem, protože Northug tento týden nestartoval. Norskou hvězdu trápí žaludeční potíže, kvůli kterým nejel Vasův běh ani v týdnu sprint v Drammenu.

V neděli je na pořadu třicítka žen a pak už seriál Světového poháru čeká jen finále příští týden ve Stockholmu a Falunu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.