ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Soukup získal na biatlonovém MS bronz

Velikost textu:
aktualizováno 6. 3. 2012 18:03

Ruhpolding (Německo) - Biatlonista Jaroslav Soukup získal na mistrovství světa v Ruhpoldingu bronz ve vytrvalostním závodu na 20 km. Také dalším českým reprezentantům se velmi dařilo, Michal Šlesingr skončil šestý a Ondřej Moravec byl dvanáctý. Vítězem závodu se stal Slovinec Jakov Fak, druhý skončil Francouz Simon Fourcade. Soukup, Šlesingr a Moravec si díky výsledku z vytrvalostního závodu zajistili účast v nedělním závodu s hromadným startem.

Jaroslav Soukup
Jaroslav Soukup

Češi přivezou medaili z mistrovství světa po pěti letech. Soukup bronzem navázal na druhé a třetí místo Šlesingra z roku 2007. Ve vytrvalostním závodu se Čechům na světových šampionátech daří; Roman Dostál v něm získal v roce 2005 nečekaný titul a o dva roky dříve vyhrála na dlouhé trati Kateřina Holubcová.

"Věřil jsem, že udělám dobrý výsledek, ale tohle jsem nečekal. Chtěl bych to věnovat rodičům, přítelkyni Renatě a trenéru Rybářovi," řekl Soukup po životním úspěchu. "Medaile je nejlepší výpověď o naší práci. Musím přiznat, že emoce i satisfakce jsou pro mě teď zvlášť silné, protože jsme s Jardou dlouholetí přátelé. Ale pochvalu si zaslouží úplně všichni, byli na střelecké špici" řekl trenér Ondřej Rybář svazovému webu.

Jaroslav Soukup: "Člověk má takové sny, že by se to mohlo povést. Ale bylo to sny až do teďka. Teď se to povedlo."

K běžeckému času si připsal jen jednu trestnou minutu za nepřesnou ránu při druhé střelbě. "Před závěrečnou položkou jsem netušil, že bych na tom mohl být tak dobře, proto jsem ani nebyl nervózní a trefil všechny terče," uvedl Soukup.

Do posledního okruhu vybíhal na pátém místě se ztrátou osmi vteřin na třetího Němce Andrease Birnbachera, ale skvělým během protnul cíl třetí a domácího favorita za sebou nechal o pouhých osm desetin. "Jel jsem, co to šlo. Ale až v závěrečném stoupání, v kterém na mě u trati volali, že jsem na dotek medaile, mi teprve došlo, že by to mohlo být dobrý," řekl devětadvacetiletý biatlonista z Jilemnice.

Devětadvacetiletý Soukup podruhé pronikl na stupně vítězů ve světovém poháru po třetím místě v prosincové stíhačce v Östersundu. Český reprezentant startující s číslem 28 po doběhu pozorně sledoval, jak se vyvíjejí výsledky, usměvavý obličej schovával do dlaní a s napětím očekával, jak dojedou ostatní, ale už ho nikdo nepředstihl.

Šlesingr si po sprintu a stíhacím závodu spravil chuť. Stejně jako Soukup jednou minul terč, ale v rozměklém sněhu o něco pomaleji běžel. "V předešlých závodech jsem si sáhl psychicky i fyzicky na dno, takže tohle je pro mě vzpruha," řekl.

Mistr světa ve vytrvalostním závodu Jakov Fak
Mistr světa ve vytrvalostním závodu Jakov Fak

Vítěz sprintu a stíhacího závodu Martin Fourcade z Francie se tentokrát neprosadil, především kvůli pěti trestným minutám dojel vedoucí muž SP až za dvacítkou. Na stupních vítězů ho zastoupil bratr Simon, který vybojoval stříbrný kov.

Bodoval i čtvrtý český zástupce Tomáš Holubec. Biatlonista, kterému se v neděli narodil syn Kryštof, dojel třiatřicátý. "Všichni kluci měli na pažbě zbraně nápis 'Vítej Kryštůfku'. Je super, že tak vlastně obdaroval Tomášova syna celý tým," řekl trenér českého týmu Ondřej Rybář.

Jaroslav Soukup

Narodil se 12. července 1982 v Jičíně.

Výška a váha: 183 cm, 68 kg

Klub/trenér: SKP Jablonex/Ondřej Rybář

Největší úspěchy: MS 2012 (Ruhpolding) - bronz (vytrvalostní závod); ME 2006 (Langdorf) - zlato (sprint); ME 2007 (Bansko) - stříbro (sprint); účastník OH 2010 a pěti MS.

Jaroslav Soukup
Jaroslav Soukup

S vrcholovým biatlonem začínal Jaroslav Soukup v roce 1999, ve světovém poháru debutoval o pět let později; na stupně vítězů v závodě SP se poprvé probojoval loni v prosinci, když ve stíhacím závodu v Östersundu doběhl třetí; jeho dosavadním nejlepším výsledkem ze světových šampionátů bylo 11. místo ve vytrvalostním závodu na MS 2009 v Pchjongčchangu.

Výsledky mistrovství světa v biatlonu

1. Fak (Slovin.) 46:48, 2 (1 tr. minuta),

2. S. Fourcade (Fr.) -7,0 (1),

3. Soukup (ČR) -12,3 (1),

4. Birnbacher (Něm.) -13,1 (1),

5. Bauer (Slovin.) -16,6 (1),

6. Šlesingr (ČR) -25,1 (1),

7. Peifffer (Něm.) -36,5 (2),

8. Svendsen (Nor.) -49,2 (2),

9. Novikov (Běl.) -49,8 (0),

10. Lindström (Švéd.) -52,0 (1),

...12. Moravec -59,7 (2),

...33. Holubec (oba ČR) -3:30,4 (2).

Průběžné pořadí SP:1. M. Fourcade (Fr.) 910 b., 2. Svendsen 881, 3. Birnbacher 704, 4. S. Fourcade 662, 5. Bergman (Švéd.) 552, 6. Bö (Nor.) 546, ...16. Šlesingr 479, 25. Soukup 338, 36. Moravec 211, 59. Holubec 64, 69. Vítek (ČR) 39.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.