ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Schildová obhájila křišťálový glóbus za slalom ve SP

Velikost textu:
aktualizováno 4. 3. 2012 15:50

Ofterschwang (Německo) - Rakouská lyžařka Marlies Schildová získala s předstihem malý křišťálový glóbus za vítězství v hodnocení slalomu světového poháru. K úspěšné obhajobě jí stačilo třetí místo v Ofterschwangu, kde ji přitom dělilo jen sedm setin sekundy od sedmého vítězství v sezoně. Závod senzačně vyhrála Kanaďanka Erin Mielzynská, jež dosud nikdy nebyla ani v elitní desítce.

Marlies Schildová
Marlies Schildová

Šárka Záhrobská bodovala díky 21. místu. Po prvním kole byla šestnáctá a mohla pomýšlet na nejlepší výsledek v ročníku, kterým je třinácté místo z listopadového závodu v Aspenu. Na body dosáhla teprve popáté v sezoně, navíc zatím s nejhorším výsledkem, na jaký v dokončeném závodě dosáhla.     

Suverénka sezony Schildová získala glóbus za slalom už počtvrté po letech 2007, 2008 a 2011, před pěti lety ovládla celkově i kombinaci. "Mám radost, teď už to můžu pustit z hlavy a nebudu v příštích závodech tak svázaná," řekla Schildová, jež na německé sjezdovce nezvykle chybovala a poprvé po roce nevyhrála závod, který dokončila. Nyní bude mít ještě v Aare a Schladmingu dvě možnosti, jak přinejmenším vyrovnat rekord Vreni Schneiderové v podobě 34 slalomových vítězství.     

V Německu Schildová prohrála jen se zámořskými soupeřkami. Vedle jednadvacetileté Mielzynské ji porazila o dvě setiny ještě Američanka Resi Stieglerová. Ta stejně jako vítězka vybojovala medailové umístění v SP poprvé v kariéře; čekala na něj do 26 let i proto, že v posledních čtyřech letech ji třikrát přibrzdila v rozletu zlomená noha.

Mielzynská ukončila nadvládu rakouských lyžařek, které zásluhou Schildové (6) a Michaely Kirchgasserové (1) vyhrály všechny dosavadní slalomy v sezoně. Kanaďanka se přitom původně věnovala vodnímu lyžování a v roce 2006 v něm byla juniorskou vicemistryní světa. Na sněhu byla dosud jejím maximem v SP dvě třináctá místa.

"Letos jsem hodně dřela, ale neudělala jsem tu nic jinak než jindy. Prostě jsem jela tak, jako to vždy dělám v tréninku," komentovala svůj překvapivý triumf. "Nikdy bych to nečekala, ale každý závod začíná od nuly a mně se to tady všechno krásně sešlo. Přesto je to neskutečné, co se tu dnes stalo," dodala.

K triumfu se vyhoupla z pátého místa po prvním kole a v závěru profitovala také z výpadků soupeřek včetně Tiny Mazeové, která z pozice průběžného lídra nedokončila druhou jízdu. Slovinská lyžařka tím přišla o možnost oddálit korunovaci Schildové i snížit výrazný náskok vedoucí ženy celkové klasifikace SP Lindsey Vonnové z USA, jež nedojela v Ofterschwangu do cíle prvního kola. Šest závodů před koncem seriálu vede Vonnová stále s luxusním náskokem 494 bodů a může už v pátek v Aare po obřím slalomu získat svůj čtvrtý velký křišťálový glóbus.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.