ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

MS v letech vyhráli potřetí v řadě Rakušané, Češi skončili šestí

Velikost textu:
aktualizováno 26. 2. 2012 19:26

Vikersund - Titul mistrů světa v letech na lyžích v norském Vikersundu vybojovali suverénně Rakušané, o více než 23 bodů překonali Němce. Bronz berou Slovinci. České kvarteto ve složení Jakub Janda, Jan Matura, Roman Koudelka a Lukáš Hlava skončilo šesté. Nejlepší Čech Koudelka si vylepšil osobní rekord na 226,5 metru.

Rakušan Martin Koch na MS v letech
Rakušan Martin Koch na MS v letech

Rakušané kralují týmové soutěži v letech na velkých akcích už od olympijských her v Turíně 2006. Během této série vyhráli i MS před čtyřmi lety v Oberstdorfu a předloni v Planici. U všech titulů byl jako jediný Thomas Morgenstern, který dnes přispěl i největším bodovým přídělem (431,2). "Je pokaždé úžasné dosáhnout úspěchu jako tým, hrozně moc nás to stmeluje. Ale nebylo to vůbec jednoduché," prohlásil Morgenstern poté, co poslední z jeho kolegů Martin Koch udržel nervy a přelétl potřebných dvě stě metrů, aby titul Rakušanům pojistil.

Za vyrovnaným rakouským kvartetem získali stříbro Němci, třetí byli Slovinci v čele se sobotním vítězem závodu jednotlivců Robertem Kranjecem. Také Koudelka potvrdil suverénně roli týmové jedničky a dvakrát si vylepšil osobní rekord. V prvním kole nejprve předvedl 224,5 metru, pak ještě dva metry přidal. Za českým maximem Antonína Hájka z Planice 2010 (236 m) zaostal o devět a půl metru.

přehrát video
MS v letech na lyžích Norsko

Čeští skokané měli k medaili daleko, od bronzových Slovinců je dělilo 128 bodů. Oproti prvnímu kolu však přeskočili Finy a polepšili si na šestou příčku. Nejméně se dařilo Hlavovi, který posbíral o sto bodů méně než reprezentační jednička Koudelka. "Pohádal jsem se s jury, protože snížili nájezd před Maturou a jemu to uškodilo. Věděli, že on neskáče tak daleko a mohli to nechat až po něm. Trochu nám ten výkon dnes znehodnotili," komentoval trenér David Jiroutek největší výpadek českého skokana v prvním kole. "Pak už skočil dobře, takže ten výsledek mohl být lepší," uvedl.

Roman Koudelka:

"Dneska jsem si konečně zalétal. Našli jsme, že včera byl trochu problém v nájezdu. Trochu jsme to pozměnili a pak to od prvního skoku docela lítalo, takže jsme byl spokojený."

Potěšily ho dva osobní rekordy Koudelky, který se prý konečně srovnal na nájezdu. "Ve zkušebním kole skočil špatně a pak jsme se dohodli, že v té široké stopě, co tady je, dá nohy k sobě do x. A pak skákal jako bůh. Škoda, že jsme na to nepřišli dřív, mohlo to být i včera lepší," řekl k individuálnímu závodu, v němž byl nejlepší český skokan jedenáctý.

Bez medaile čtvrtí skončili na mamutím můstku ve Vikersundu v konkurenci devíti týmů domácí Norové. Ruské družstvo bylo diskvalifikováno kvůli Dimitriji Ipatovovi, který si vzal nevyhovující kombinézu, a Kazaši ve finále chyběli, neboť nedokázali skočit více než 150 metrů.

Výsledky soutěže družstev

1. Rakousko (Morgenstern, Kofler, Schlierenzauer, Koch) 1648,4 b.,

2. Německo (Wank, Freitag, Mechler, Freund) 1625,2 b.,

3. Slovinsko (Damjan, Tepeš, Šinkovec, Kranjec) 1580,4 b.,

4. Norsko 1542,2 b.,

5. Japonsko 1472,9 b.,

6. ČR (Koudelka, Janda, Matura, Hlava) 1452,1 b.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.