ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela
SP v severské kombinaci

Sdruženář Dvořák doběhl třináctý, vyhrál Gruber

Velikost textu:
aktualizováno 25. 2. 2012 15:50

Liberec - Rakušan Bernhard Gruber vyhrál dnešní závod Světového poháru v severské kombinaci v Liberci. Za ním doběhli s téměř půlminutovým odstupem Němec Eric Frenzel a další rakouský sdruženář Wilhelm Denifl, nejlepší z českých reprezentantů byl třináctý Miroslav Dvořák.

Bernhard Gruber
Bernhard Gruber

Dvořák přitom do běžecké části odstartoval až z 28. místa, ale na trati se dokázal posunout o patnáct pozic výš a vyrovnal si maximum v sezoně. "Musím pochválit servismany, lyže mi jely výborně. Cítil jsem se výborně a jsem hodně spokojený, i když jsem si možná mohl lépe připravit finiš o jedenáctku," řekl Dvořák v cíli. "S výkonem Dvořáka v běhu jsem spokojený, proto škoda jeho skoku, který byl průměrný. Kdyby skočil lépe, byl do deseti," řekl kouč Luděk Šablatura.

Dvořák nezačal nejlépe. "Skok byl průměrný, i když podmínky jsem měl docela dobrý," řekl Dvořák. "Ale věděl jsem, že není vše ztraceno a mám o co jet," dodal. Tušil, že se může posunout vpřed, i když si nikdy před během nepropočítává, kam až by se mohl dostat. Naději mu dávalo oteplení a jarní firn na tratích. "Čím je to pomalejší a bořivější, tím to mám víc rád. Vždycky jsem na tom uměl dobře jezdit, protože techniku mám dobrou, a tak mi to nevadí," vysvětlil Dvořák. Běžecké kvality potvrdil šestým nejrychlejším časem.

Miroslav Dvořák:

"Od druhé poloviny sezony se stále zlepšuji a čekám, že se do konce sezony dostanu do desítky."

Naopak Pavel Churavý klesl z osmnácté pozice po skoku na nebodované 31. místo. Dopolední skok na malém můstku HS 100 na Ještědu vůbec nevyšel Tomáši Slavíkovi, jenž před týdnem získal životní třetí místo v Klingenthalu. Tentokrát ho poryv větru "srazil" na 65,5 metru a z 55. místa Slavík do běhu nenastoupil. "Nebyla to jenom moje chyba, ale i povětrnostních podmínek. To se holt stane a budeme bojovat dál. Mám vymalováno a musím věřit, že se bude závodit i v neděli," řekl Slavík.

Pavel Churavý
Pavel Churavý

Gruber byl po skoku druhý, ale v běhu na 10 km volnou technikou ve Vesci jednoznačně v měkkém sněhu kraloval. Vypracoval si více než půlminutový náskok, za ním se na druhé místo posunul Frenzel před vítěze skokanské části Denifla. "Mám za sebou skvělý den," usmíval se Gruber, člen zlatého rakouského týmu z olympiády ve Vancouveru, kde byl třetí v individuálním závodu. "Podmínky byly těžké na můstku i na trati, ale s tím se člověk musí vyrovnat. Já jsem zvládl skvělý skok, na trati jsem se pak cítil silný a poslední kolo vybojoval pevnou vůlí," řekl Gruber.

Kvůli poryvům větru se na Ještědu skáče místo velkého na malém můstku HS 100 a počasí dovolilo odskákat jen provizorní kolo. "Byla to loterie. To se spravedlivým průběhem nemělo nic společného. Kdo měl štěstí, skočil," řekl Šablatura. Na vítr doplatil například i vedoucí muž SP Francouz Jason Lamy Chappuis, který skočil jen 77,5 metru a v běhu se z 41. pozice posunul o dvacet míst dopředu.

Původně plánovaný závod s trestnými okruhy se v Liberci neuskuteční. I v neděli bude kvůli počasí na programu klasický závod. Provizorní kolo skoku je na Ještědu v plánu již od 7:45, soutěžní od 9:00 a běžecká část na 10 km ve Vesci začne ve 12:15.

Výsledky SP v severské kombinaci v Liberci

1. Gruber (Rak.) 27:29,6,

2. Frenzel (Něm.) -22,0,

3. Denifl (Rak.) -25,2,

4. Kokslien (Nor.) -34,5,

5. A. Watabe (Jap.) -56,0,

...13. Dvořák -1:39,4,

...31. Churavý -3:04,5,

...40. Havránek -4:19,9,

...43. Vodseďálek -5:17,3,

...47. Jančík -7:52,6,

...Rypl nedokončil,

...Slavík (všichni ČR) nenastoupil do běhu.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 23 závodů): 1. Lamy Chappuis (Fr.) 1173 b.,2. A. Watabe 970, 3. Kokslien 843, 4. Pittin (It.) 724, 5. Gruber 659, 6. Frenzel 640, ...30. Dvořák 112, 32. Slavík 110, 38. Churavý 53, 51. Vodseďálek (ČR) 13.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.