ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika
MS v letech na lyžích

Začínají boje o medaile a překonání 250 metrů

Velikost textu:

Vikersund (Norsko) - Čeští skokané na lyžích věří, že mohou z mistrovství světa v letech na lyžích z Vikersundu přivézt medaili, a to jak v jednotlivcích, tak v soutěži týmů. Napovídají tomu výsledky z dosavadního průběhu sezony a myslí si to i reprezentační trenér David Jiroutek. Tituly z Planice z roku 2010 budou obhajovat Švýcar Simon Ammann a družstvo Rakouska. Dnešní kvalifikace začíná v 18:00, páteční závod o hodinu a půl dříve. V sobotu by se do stopy měli letci poprvé spustit v 16:00, závod týmů v neděli odstartuje ve 14 hodin. Přímé přenosy vysílá ČT4 a www.sportzive.cz.

Roman Koudelka
Roman Koudelka

České barvy dnes do Norska odletěli hájit jeden z adeptů na cenný kov Roman Koudelka, v letošní sezoně ve výborné formě závodící Lukáš Hlava, bývalý vítěz Světového poháru Jakub Janda, obhájce osmého místa z Planice Antonín Hájek a Jan Matura. "Koudelka s Hlavou jsou jasní, mezi zbývající trojicí se rozhodne, kteří dva nastoupí do kvalifikace," řekl kouč Jiroutek.

Koudelka se potýká s nachlazením

Koudelka skončil v posledním leteckém závodu minulý víkend v Oberstdorfu na pátém místě a v celkovém pořadí SP je osmý, stejně jako v hodnocení SP v letech. Nemusí tak do kvalifikace. "To je velká výhoda, ty nervy si ušetřím," řekl nejlepší český skokan. V současnosti se trochu potýká s nachlazením a šetří se. "Kvůli té kvalifikaci budu mít ještě den volna navíc, tak věřím, že se dám dohromady," prohlásil Koudelka.

Lukáš Hlava
Lukáš Hlava

Oberstdorf, kde vedle Koudelky byl ještě devátý Hlava. "Bude ale hodně záležet na počasí. Má být až plus osm stupňů a při takové teplotě nebývá bezvětří. Podmínky budou hodně vyčerpávající, takže se spíš nechám překvapit," prohlásil. Tým bude obhajovat pátou pozici z Planice.

Trenér David Jiroutek:

"Kdo to letos sleduje, tak ví, že určitá medailová šance tam může být. Může se také opět povést, že budou dva do deseti."

Ve čtvrtek je na programu kvalifikace, v pátek úvodní dvě kola, v sobotu zbylá dvě a v neděli dvoukolový závod týmů. "Čtyři skoky je víc než dva, když se jeden nepovede, pořád je větší možnost to napravit," řekl Jiroutek s tím, že bude rozhodovat vyrovnanost výkonů. "Udělat čtyři dobré skoky, to je hodně náročné, proto je MS v letech těžší."

Můstek ve Vikersundu je podle Koudelky specifický. "Létá se tam hodně nízko. Když se jeden skok pokazí, tak to může být hodně málo, což by znamenalo konec. Ale když se mi povedou skoky jako v Oberstdorfu, tak by umístění mohlo být pěkné," řekl Koudelka. Konkrétní umístění jako cíl nevyslovil. "Ale je jasné, že na bednu by se rád podíval každý," prohlásil.

Přeskočí někdo hranici 250 metrů?

Největší můstek světa by mohl být po roce opět místem rekordního letu, který tam loni předvedl Johan Remen Evensen, jenž přistál ve vzdálenosti 246,5 m. Před šampionátem se mluví o prvním skoku na magickou hranici 250 metrů. "Světový rekord může padnout, ale jsou potřeba ideální podmínky a také správný letecký typ," uvedl rakouský trenér norské reprezentace Alexander Stöckl. Evensen už se o další rekord nepokusí, neboť se nevešel do nominace a následně ukončil kariéru.

Thomas Morgenstern
Thomas Morgenstern

Favoritů je letos celá řada. Patří mezi ně i Rakušané, byť v letošní sezoně nejsou tak suverénní a dvakrát v závodech týmů už prohráli. Mistr světa v letech z Oberstdorfu 2008 Gregor Schlierenzauer je dokonce v SP v letech na desátém místě a jen těsně se vyhne kvalifikaci. Na stupně vítězů myslí i jeho krajané Thomas Morgenstern a Martin Koch, norský lídr SP Anders Bardal, Ammann, Slovinec Robert Kranjec či Japonec Daiki Ito.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.