ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla
SP v běhu na lyžích

Nové Město opět vítá světovou elitu. Prosadí se Bauer nebo Jakš?

Velikost textu:

Nové Město na Moravě - Světový pohár v běhu na lyžích se po více než třech letech vrací do Nového Města na Moravě. Zlatá lyže vítá absolutní světovou špičku včetně vedoucího muže seriálu Daria Cologni ze Švýcarska i norského fenoména Pettera Northuga. Lukáš Bauer a Martin Jakš chtějí v závodu na 30 km klasicky s hromadným startem zaútočit na nejlepší desítku. Závody v Novém Městě jsou pro české reprezentanty v této sezoně jedním z vrcholů. Výhodou bude nejen znalost nových tratí, ale i domácí prostředí. Závod žen na 15 km startuje ve 12:30, muži půjdou na trať ve 14:15. Přímé přenosy sledujte na ČT4 nebo www.sportzive.cz.

Lukáš Bauer
Lukáš Bauer

"Atmosféra je tam vždycky úžasná, na trati na to ale musíte mít, protože konkurence bude vysoká. Dokazuji, že v závodech Světového poháru jsem schopen držet se špičkou krok, tak snad to potvrdím," řekl Bauer. Český tým je po mnoha letech poprvé ubytován v hotelu přímo u tratí.

Na programu jsou vedle závodu mužů na 30 km také běh žen na 15 km klasicky a nedělní štafety. Závody povedou zčásti po nových tratích. Organizátoři využili nově vystavěné stopy pro potřeby mistrovství světa v biatlonu 2013. Všechny jsou připravené i díky mrazivému počasí. "Tratě nyní v podstatě nepotřebují nijak velkou úpravu, před závody je ale ještě projedeme," řekl předseda organizačního výboru Zlaté lyže Ladislav Slonek.

"Líbí se mi spojení tradičních tratí a těch nových biatlonových. Ty nabízejí dlouhá stoupání a přibyl tam i jeden prudký kopec," řekl český reprezentant Martin Jakš.

Větší konkurence už být nemůže

Favorité jsou jasní - vedoucí muž seriálu Dario Cologna ze Švýcarska či norský fenomén Petter Northug. Ten jakmile přijede v čelní skupině do cílového prostoru, jen těžko ho někdo porazí. Českými želízky budou v sobotním závodu na 30 km Bauer a Martin Jakš, pojedou i Jiří Magál a Jiří Horčička. Štafetu nepojede Martin Koukal, místo něj nastoupí Ondřej Horyna. V závodě žen má největší šance Eva Nývltová.

přehrát video
Rozhovor s Martinem Jakšem a Josefem Krškou

Přihlášeni jsou lyžaři z dvaceti zemí, na start by se mělo postavit 94 mužů a 75 žen. Vedle Cologni a Northuga se musí počítat také s kvalitními finišmany Kanaďanem Devonem Kershawem, všemi Rusy (Morilovem, Legkovem, Vylegžaninem a Černousovem) či Švédem Marcusem Hellnerem. Mezi ženami jsou jasnými favoritkami Polka Justyna Kowalczyková a Norka Marit Björgenová. Jakákoli jiná vítězka by byla překvapením.

Klíčovou roli může hrát zima

Meteorologové varují, že o víkendu mají být v noci extrémně nízké teploty. Očekávají dokonce, že by mohl padnout rekord, který je minus 42 stupňů Celsia. Organizátoři ale věří, že to nebude případ Nového Města. Jak sobotní distanční závody, tak nedělní štafety začnou až kolem oběda, kdy by teploty neměly dosahovat k minus 18 stupňům, což je podle pravidel limit pro konání závodu. "Doufáme, že teplota závod neohrozí. Ráno by mělo být kolem osmnácti stupňů pod nulou, ale v době závodu by se teplota měla pohybovat kolem minus sedmi stupňů Celsia. Myslím, že závody proběhnou bez problémů," uvedl místopředseda organizačního výboru Josef Krška.

Běžecké tratě v Novém Městě na Moravě
Běžecké tratě v Novém Městě na Moravě
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.