ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

Dálkový běžec Řezáč těsně vyhrál König Ludwig Lauf

Velikost textu:
aktualizováno 5. 2. 2012 14:57

Oberammergau - Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč vyhrál po dramatickém finiši už pošesté König Ludwig Lauf a osamostatnil se v čele FIS Marathon Cupu. Po 50 kilometrech klasickou technikou předstihl v dramatickém finiši na cílové čáře o pouhou desetinu sekundy Jerryho Ahrlina ze Švédska a oplatil mu loňskou těsnou porážku. O dalších 1,2 sekundy zpět doběhl třetí Nor Jörgen Aukland, s nímž Řezáč dosud společně vedl také seriál Ski Classics. Řezáč se v počtu vítězství v závodu vyrovnal Paulimu Siitonenovi, finskému vynálezci bruslařského stylu, jenž slavil v Bavorsku úspěchy v 70. a 80. letech. Na startu chyběl nemocný Nor Andres Aukland i další český běžec Martin Koukal, oproti původním plánům nenastoupil ani Nor Petter Northug.

Stanislav Řezáč
Stanislav Řezáč

Po doběhu se nejprve zdálo, že vítězem se stal Ahrlin, ale po prozkoumání cílové fotografie sudí rozhodli ve prospěch českého lyžaře o tři centimetry. "Abych řekl pravdu, nevěděl jsem to. O půl metru se to pozná. Ale takhle? Dotahoval jsem, ale cítil, že se to nepodařilo. Dnes ne," líčil Řezáč. Osmatřicetiletý český běžec má v této sezoně výbornou formu. Nejprve vyhrál na začátku ledna Jizerskou padesátku, v minulém závodu Marcialonga v Itálii byl třetí. König Ludwig Lauf patří mezi jeho oblíbené tratě: v Bavorsku vyhrál třikrát v řadě v letech 2004 až 2006 a celkově pošesté.

Loni právě s Ahrlinem stejným rozdílem o jedinou desetinu prohrál. Běžce trápila velká zima, teploměr prý ukazoval ráno kolem minus 25 stupňů Celsia, oficiální údaje hovořily o -18,6 stupně. "Půl hodiny před startem jsem jel předělat lyže. Dal jsem jiný parafin, na tupém a přemrzlém sněhu to moc nejelo," uvedl Řezáč v tiskové zprávě. "Byla zima, ale obličej jsem si neoblepoval, nejsem zvyklý. Mám chycené průdušky, kašlal jsem, ale naštěstí jsem vydržel. Po hodině na trati jsem zmrznul a další půlhodinu se rozehříval," konstatoval.

přehrát video
Ski Classics 2012: König Ludwig Lauf

Podle německých médií si krutý mráz vyžádal jednu oběť, asi půl kilometru po startu zkolaboval čtyřiasedmdesátiletý Švéd, kterému selhalo srdce. Další tři lidé upadli během závodu do bezvědomí a lékařské ošetření muselo vyhledat celkem 40 lyžařů. Tři kilometry před cílem se Řezáč protlačil do čela závodu a snažil se peloton roztrhat, což se mu po chvíli povedlo.

"Jinak to nešlo, v mojí stopě byly ledové hroudy. A na konci už jsou jen tři stopy, z toho jedna bývá rozbitá skútrem s televizní kamerou. Kdybych nenastoupil, ve finiši by to bylo mnohem těžší. Byl to fakt masakr, jelo se šíleně rychle, konkurence pořád roste," prohlásil Řezáč.

Mezi ženami byla nejrychlejší Švédka Susanne Nyströmová před krajankou Jenny Hanssonovou a Švýcarkou Serainou Bonerovou. FIS Marathon Cup pokračuje za týden na La Transujurassienne 76 km volně ve Francii. Řezáč se chystá až o týden později na Tartu Maraton do Estonska na 63 km klasicky, který je součástí obou pohárů.

König Ludwig Lauf, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém běhu na lyžích v Německu - 50 km klasickou technikou:

Muži: 1. Řezáč (ČR) 2:16:35,5, 2. Ahrlin (Švéd.) -0,1, 3. J. Aukland (Nor.) -1,2.

Průběžné pořadí FIS Marathon Cupu (po 4 z 10 závodů): 1. Řezáč 260 b., 2. J. Aukland 220, 3. Ahrlin 180,... 13. Novák 74, 15. Koukal (oba ČR) 66.

Ženy: 1. Nyströmová 32:36:18,2, 2. J. Hanssonová (obě Švéd.) -4,3, 3. Bonerová (Švýc.) -2:02,2.

Průběžné pořadí FIS Marathon Cupu (po 4 závodech): 1. Nyströmová 265, 2. J. Hanssonová 252, 3. Santerová (It.) 191, ...11. Moravcová (ČR) 56.

Pořadí Ski Classics (po 3 ze 7 závodů):

Muži: 1. Řezáč 520, 2. J. Aukland 440, 3. Ahrlin 360, ...20. Novák 68, 27. Koukal 32.

Ženy: 1. Nyströmová 472, 2. J. Hanssonová 440, 3. Svendsenová (Švéd.) 380, ...9. Moravcová 64.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.