Paralympijský magazín

Kröll vyhrál nejvyrovnanější sjezd SP od roku 1991

Chamonix (Francie) - Sjezd Světového poháru v Chamonix vyhrál Klaus Kröll a ukončil více než rok trvající čekání na vítězství. Rakouský lyžař porazil o setinu sekundy Američana Bodeho Millera, třetí skončil se ztrátou čtyř setin vítěz předchozích dvou sjezdů a lídr disciplíny Švýcar Didier Cuche. Nejlepší pětice se vešla do rozdílu osmi setin sekundy, což z dnešního závodu dělá nejvyrovnanější sjezd od roku 1991, kdy podobné drama předvedli sjezdaři v Garmisch-Partenkirchenu. Jediný český reprezentant na startu Kryštof Krýzl, připravující se na nedělní superkombinaci, obsadil 57. místo se ztrátou necelých pěti sekund na vítěze.

Klaus Kröll
zdroj: ČT24 autor: Alessandro Trovati

Jednatřicetiletý Kröll zvládl 3 215 metrů dlouhou sjezdovku v čase dvě minuty a 4,22 vteřiny a připsal si čtvrtý triumf v závodě SP v kariéře a první od loňského Wengenu. V probíhající sezoně byla Kröllovým nejlepším výsledkem tři třetí místa. "V horní pasáži jsem udělal velkou chybu. Dolní pasáž byla skvělá, ale vůbec jsem nevěděl, co čekat v cíli. Spíše jsem měl špatný pocit. Když jsem viděl, že Cuche i Miller jsou za mnou, nevěřil jsem svým očím," řekl Kröll. "Po tom dlouhém čekání na výhru si to užívám o to více," dodal.

Miller ve vyrovnaném závodě, kdy se prvních pět lyžařů vešlo do rozdílu osmi setin sekundy, vedl na všech mezičasech, pak ale ztratil ve spodní pasáži a druhé vítězství v sezoně mu uniklo nejtěsnějším rozdílem. "Moc se mi tady nedaří, takže je nakonec příjemné mít tak malou ztrátou. Ale jsem rád, že jsem získal nějaké body na Cuche," prohlásil americký lyžař.

Cuche nedokázal v Chamonix ohájit loňské vítězství, ani navázat na triumfy z předchozích dvou závodů v královské disciplíně v Kitzbühelu a Garmisch-Partenkirchenu. "V polovině trati jsem zpomalil a nabral ztrátu. Zítra zkusím to napravit," připomněl švýcarský favorit sobotní sjezd v Chamonix.

Naposledy se takto vyrovnaný sjezd jel na začátku roku 1991, kdy v Ga-Pa vyhrál Švýcar Daniel Mahrer o šest setin před Hannesem Zehentnerem z Německa a Atle Skaardalem z Norska. O další dvě setiny zpět byli další dva závodníci. Tehdy se navíc kompletní první desítka vešla do rozdílu 22 setin sekundy.

...57. Krýzl (ČR) -4,54.

Průběžné pořadí sjezdu (po 7 z 11 závodů): 1. Cuche 437, 2. Kröll 397, 3. Feuz (Švýc.) 318, 4. Miller 301, 5. Reichelt 291, 6. Guay 250.

Průběžné pořadí SP (po 25 ze 43 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 905, 2. Hirscher (Rak.) 825, 3. Feuz 683, 4. Cuche 603, 5. Ligety (USA) 578, 6. Svindal 566, ...65. Krýzl 65, 110. Trejbal (ČR) 15.