ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Jakš dojel ve skiatlonu na Tour osmý, Bauer patnáctý

Velikost textu:

Oberstdorf (Německo) - Martin Jakš skončil osmý a další český běžec na lyžích Lukáš Bauer patnáctý ve čtvrté etapě Tour de Ski v Oberstdorfu. Skiatlon na 10 km klasicky a 10 km volně vyhrál Nor Petter Northug a udržel si před prvním dnem volna a přesunem do Itálie vedení. Druhý v závodu byl Švýcar Dario Cologna, který v celkovém pořadí ztrácí na Northuga pouhých 1,1 vteřiny. Na Northugův triumf navázala v závodě žen jeho krajanka Marit Björgenová, jež dokázala poprvé na Tour porazit Polku Justynu Kowalczykovou.

Lukáš Bauer
Lukáš Bauer

Skiatlon začal Bauer v klasice ukrytý v poli, na špici se prodral až před prvním sprintem o bonusové vteřiny a na metě 4,4 km jich získal osm. Od té doby se držel ve špičce a druhý boj o důležité bonusové sekundy na 6,9 km vyhrál.

Reakce Lukáše Bauera:

"Závod byl velmi povedený, protože jsem posbíral dost bonusových vteřin. Posunul jsem se do první desítky, takže super. Věděl jsem z loňska, že na téhle trati se pole neroztrhá a ve finiši jsou vteřiny jen pro tři nejlepší, proto jsem snažil vteřiny posbírat na trati. V klasice jsem měl dobře namazáno na stoupání a využíval toho, že prémie byla v kopci."

Získal 15 vteřin a na pár metrů si dovolil výrazně zpomalit a šlapat jako turista v Krkonoších. Dalších pět vteřin přidal čtyřiatřicetiletý Bauer v třetím klasickém bonusovém boji a po deseti kilometrech přezouval do bruslení šestý. Jakš se pohyboval okolo patnácté pozice.

Ve volné části Bauer poprvé nezískal bonusové vteřiny, zato o sobě dal vědět Northug, který v klasice neuspěl, ale první i druhý bruslařský sprint vyhrál. Bauer nepůsobil lehce jako v klasice, ale vydřel alespoň tři vteřiny. Víc už byl vidět Jakš, který se kilometr před cílem objevil na čtvrtém místě a nakonec dojel osmý.

Strhující finiš opět předvedl Northug. Favorizovaný Nor, který chce Tour de Ski poprvé v kariéře vyhrát, přespurtoval obhájce titulu Colognu. Do cílové rovinky vjel v čele Rus Maxim Vylegžanin, ale po útoku velikánů skončil třetí. Další z českých reprezentantů Jiří Magál měl v jednom ze sjezdů nepříjemný pád, narazil do bariéry a dokončil 48. se ztrátou téměř dvou a čtvrt minuty.

Marit Björgenová
Marit Björgenová

Ve skiatlonu žen na 2x5 km ukončila Björgenová neporazitelnost Kowalczykové, jež vyhrála všechny tři předchozí díly Tour. Vedoucí žena SP uspěla ve spurtu tříčlenné vedoucí skupiny - svou polskou rivalku za sebou nechala o 1,6 sekundy, třetí skončila Norka Therese Johaugová. Navzdory první porážce zvýšila díky bonifikačním sekundám během závodu Kowalczyková náskok v průběžném pořadí před Björgenovou na 26,6 sekundy. 

Eva Nývltová nenavázala na předchozí dvě etapy, v nichž bodovala, a obsadila 34. pozici. V celkovém hodnocení si o pět míst pohoršila na 28. příčku. Ivana Janečková byla čtyřiapadesátá a průběžně je o dvě místa horší.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích - skiatlon:

Muži (10 km klasicky+10 km volně): 1. Northug (Nor.) 50:27,3 min., 2. Cologna (Švýc.) -0,3, 3. Vylegžanin (Rus.) -0,6, 4. Hellner (Švéd.) -1,5, 5. Rennemo (Nor.) -1,7, 6. Kershaw -2,6, 7. Harvey (oba Kan.) -4,9, 8. Jakš (ČR) -5,0, 9. Perl (Švýc.) -6,1, 10. Perrillat (Fr.) -6,5, ...15. Bauer -10,1, 48. Magál (oba ČR) -2:13,7.

Ženy (5 km klasicky+5 km volně): 1. Björgenová (Nor.) 27:16,0, 2. Kowalczyková (Pol.) -1,6, 3. Johaugová -1,8, 4. Steiraová (obě Nor.) -35,3, 5. Sarasojaová-Liljová (Fin.) -45,3, 6. Kallaová (Švéd.) -45,6, 7. Randallová (USA) -45,9, 8. Roponenová -46,4, 9. Lähteenmäkiová (obě Fin.) -55,5, 10. Kristoffersenová (Nor.) -58,1, ...34. Nývltová -2:01,0, 54. Janečková (obě ČR) -3:22,5.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.