Sportovní zprávy

Davos vrátil Bauera na špičku, i když dál vládne Northug

Davos – Český lyžař Lukáš Bauer skončil třetí v běhu na 30 kilometrů volnou technikou ve švýcarském Davosu. Poprvé v sezoně tak dosáhl na stupně vítězů. Aby se postavil na ten nejvyšší, by však musel být téměř o minutu rychlejší. Vítěz davoského závodu Petter Northug totiž dorazil do cíle takovým tempem, že musel čekat 51,4 sekundy, než dorazil druhý Maurice Manificat a dalších 8,1 sekundy na Bauera.

Manificat, Northug, Bauer
zdroj: ČTK/AP autor: Arno Balzarini

Rozhodující byla nejenom pro Bauera poslední třetina závodu. Český závodník měl dost sil a začal stoupat polem, krátce před cílem překonal i Marcuse Hellnera, který závod dlouho vedl, ale na závěr už mu nezbývalo sil. Bauer na něj nakonec najel ještě dalších dvanáct sekund. Druhého Manificata však už nedokázal předstihnout.

Na třetí příčce skončil Bauer v Davosu druhý rok v řadě. "Je to velmi milé překvapení, protože jsem zhruba tipoval, že bych se mohl umístit do desátého místa," uvedl závodník na Twitteru. "Samozřejmě mě to naplňuje optimismem k Tour de Ski, protože to vypadá, že vše jde plus minus podle plánu," dodal směrem k etapovému závodu, který je letos vrcholem sezony a český lyžař v něm myslí na stupně vítězů.

Švýcarská třicítka byla úspěšná i pro další české závodníky. Na 11. místě dospěl do cíle Martin Jakš, který finišoval ve větší skupině závodníků a na desátého Reichelta ztratil pouze 1,6 sekundy. Ještě těsněji přišel o 21. pozici Jiří Magál, kterému by bylo stačilo doběhnout o čtyři desetiny dříve.

Přesto až za Magálem na 23. místě skončil druhý muž průběžného pořadí Dario Cologna, kterému domácí závod vůbec nevyšel. Suverénní Northug tak výrazně zvýšil svůj náskok v čele šampionátu. Naopak Bauer je po rozpačitém vstupu do sezony na osmé příčce.