ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
SP v Harrachově

Koudelka měl těžký pád, z kvalifikace postoupilo šest českých skokanů

Velikost textu:
aktualizováno 8. 12. 2011 21:54

Harrachov (Semilsko) – V pátečním závodu Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově se může představit sedm českých reprezentantů. Otazník však visí nad Romanem Koudelkou, který měl ve druhém tréninku vážný pád. Momantálně nejlepší český skokan, který má díky sedmému místu v seriálu účast v závodu jistou i bez kvalifikace, byl převezen do nemocnice, kde podstoupil vyšetření mozku počítačovou tomografií, neboť se při pádu udeřil do hlavy a praskla mu helma. Bylo vyloučeno krvácení do mozku a český skokan nemá nic zlomeného, jeho další start v Harrachově je nicméně velmi nepravděpodobný. Nejlepším z Čechů v kvalifikaci byl na děleném šestém místě Jakub Janda, vyhrál Nor Vegard-Haukoe Sklett před krajanem Tomem Hildem za skok dlouhý 128,5 m.

Roman Koudelka se připravuje na svůj skok
Roman Koudelka se připravuje na svůj skok

Janda skočil 119,5 metru a dostal 117,7 bodu. "Ten skok nebyl vůbec špatný, docela to odletělo, i když jsem neměl dobré podmínky," uvedl po kvalifikaci Janda. Hodně se mu ulevilo. "Ta kvalifikace byla zase dost stresující, takže jsem rád, že to docela vyšlo, mám klid," prohlásil. Do pátečního závodu postoupili také třiadvacátý Borek Sedlák, šestadvacátý Antonín Hájek, třicátý Lukáš Hlava, pětatřicátý Jan Matura a sedmatřicátý Martin Cikl.

Koudelka v prvním tréninku skočil 118 metrů a obsadil šestnácté místo, při druhém pokusu mu však při dopadu na značku 117,5 metru praskl kolíček, který drží patu boty ve vázání. To mu okamžitě povolilo a skokan upadl na hlavu. Když se zastavil, snažil se zvednout, ale hned se opět sesunul k zemi.

Dvaadvacetiletého českého skokana museli na místě ošetřit záchranáři, kteří ho odvezli na skútru do sanitky. Ta ho transportovala na traumatologii do liberecké nemocnice. Podle prvních vyšetření nemá sice nic zlomeného, ale zřejmě pohmožděnou páteř a otřes mozku. "Má na čele podkožní hematom, zřejmě pohmožděnou krční páteř a otřes mozku," řekla lékařka závodu Olga Škodová. "Ten pád byl velký, proto chceme, aby podstoupil podrobná vyšetření. Měl by se ale teď vyléčit do plného zdraví," prohlásila.

Koudelka by mohl závodit možná až v neděli

Podle všeho pro českou medailovou naději závodní víkend v Harrachově skončil, v nejlepším případě by mohl nastoupit do nedělního závodu. Lékaři mu totiž doporučili pozorování na 48 hodin a v pátek se ještě podrobí vyšetření měkkých tkání magnetickou rezonancí.

Koudelka si nejspíš vlastní nedůsledností špatně upevnil šroub na vázání, který drží kolík na botě. Spojení se mu uvolnilo ve stokilometrové rychlosti v momentě, kdy byl zhruba metr nad zemí. "Kdyby přišel ten poryv protivětru už za hranou, nejspíš by mu to vyletělo už tam a bylo by to hodně špatné," nechtěl vůbec přemýšlet nad možnými vážnějšími následky pádu Jiroutek.

Český skokan se vinou vysoké rychlosti nestihl na pád připravit. "To nejde, reagovat, zpevnit tělo a připravit se na to. Ale věřím, že bude jen potlučený," řekl kouč. S Koudelkou odjel do nemocnice fyzioterapeut Daniel Švec. Skokan byl při vědomí, komunikoval a snažil se i vtipkovat. "Tak snad to nebude mít nějaké velké následky," věřil Jiroutek.

Romanu Koudelkovi ujela po doskoku lyže
Romanu Koudelkovi ujela po doskoku lyže
Více fotek
 • Romanu Koudelkovi ujela po doskoku lyže autor: Břetislav Fiala, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/32/3102/310140.jpg
 • Pád Romana Koudleky autor: Břetislav Fiala, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/32/3102/310141.jpg
 • Roman Koudelka bezprostředně po těžkém dopadu autor: Břetislav Fiala, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/32/3102/310149.jpg
 • Zdravotníci odvážejí Romana Koudelku autor: Břetislav Fiala, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/32/3102/310146.jpg
 • Roman Koudelka byl převezen do nemocnice autor: Břetislav Fiala, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/32/3102/310143.jpg

Skokanskou elitu čekají dva individuální závody a jedna týmová soutěž v sobotu. Není pochyb o tom, že prim bude hrát Rakušan Andreas Kofler, který vyhrál všechny tři dosavadní závody. Za ním je situace otevřená, ale silní budou jeho krajané Gregor Schlierenzauer a Thomas Morgenstern, výborně letos skáčou také Němci Richard Freitag a Severin Freund. Start pátečního závodu je naplánován na 17:00, týmy by měly začít soutěžit v sobotu o hodinu dříve. Všechny tyto závody budou pod umělým osvětlením. Nedělní poslední klání má připraveno začátek na 13:45.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.