ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Harrachovu může vadit vítr, sníh už problémem není

Velikost textu:

Harrachov – Celkem dvakrát organizátoři v uplynulých týdnech už skoro rezignovali a celou akci v podstatě zrušili, nakonec by se ale závody Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově od čtvrtka do neděle měly uskutečnit. S nedostatkem sněhu problém nejspíš nebude, pořadatelé se ale musejí stále obávat silného větru, který v Harrachově v minulosti už mnohokrát nadělal potíže. Velkou českou nadějí na stupně vítězů je Roman Koudelka, aktuálně sedmý muž hodnocení SP.

Skokané na harrachovském můstku
Skokané na harrachovském můstku

Nezvykle teplý začátek zimy způsobil, že organizátoři museli sáhnout k drahé výrobě sněhu pomocí dusíku. Nastříkali celkem 320 krychlových metrů pomocí šesti cisteren a 132 tun dusíku. Tento sníh smíchali s umělým a můstek připravili. Tento týden v pondělí je ale zaskočil přívalový déšť. "To nás trápilo, aby nám to sníh neodplavilo, ale dopadlo to dobře. Se sněhem by neměl být problém," věřil šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek. Podle předpovědi počasí by do pátku mohlo na horách nasněžit, někde dokonce až půl metru. "Sníh zvládneme," věřil Jozífek.

Problémem však bude opět vítr. Meteorologové varují, že zejména ve středu a ve čtvrtek přijde do celé republiky vichřice, silný vítr by měl vydržet až do pátku. Ve čtvrtek večer je na programu kvalifikace, první individuální závod v pátek v podvečer pod umělým osvětlením. "Ten vítr nám může vadit, takže jsme připraveni tu kvalifikaci i páteční závody odkládat, ale víkend už by snad měl být v pohodě," doufal Jozífek. I proto skoro tři měsíce jeho tým vyjednával s pojišťovnami, aby případné zrušení závodu kvůli větru nemělo zdrcující dopad na rozpočet kolem 25 milionů korun.

přehrát video
Před SP v Harrachově

"Nakonec sníh z dusíku nebyl tak velký problém, jako spíš to pojištění. Nakonec to klaplo," radoval se Jozífek. Plnění a výši smlouvy s několika pojišťovacími ústavy ale nechtěl specifikovat. I samotní skokané mají trochu obavy z podmínek, které mohou ze závodu udělat větrnou loterii. "Mám z počasí malinko strach, ale věřím, že když to stálo tolik úsilí a práce, tak i to počasí bude přát. A my se snad odvděčíme výsledky," věřil nejlepší český skokan Roman Koudelka, který v dosavadních třech závodech SP obsadil páté, čtvrté a dvanácté místo. Nechce ale slibovat medailový úspěch.

"Chci si jen udržet výkonnost a výsledky přijdou. Když se budu stresovat, tak to bude jen ke škodě," řekl Koudelka, který díky svému postavení ve světovém poháru nemusí skákat kvalifikaci. "Určitě nebudu skákat všechno, ale uvidím, rád bych si aspoň jednou skočil," zmínil i čtvrteční trénink před kvalifikací. Chce si totiž vyzkoušet můstek, na němž moc často neskáče, neboť není v sezoně upraven.

Čtvrteční dva tréninky v Harrachově by měly začít v 15:30, kvalifikace v 18:00. Start pátečního závodu je naplánován na 17:00, týmy by měly začít soutěžit v sobotu o hodinu dříve. Všechny tyto závody budou pod umělým osvětlením. Nedělní poslední klání má připraveno začátek na 13:45.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.