ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Koudelka září ve světovém poháru i díky letnímu zranění

Velikost textu:

Praha - Skokan na lyžích Roman Koudelka se z kraje sezony ocitl v nezvyklé situaci, při blížících se závodech Světového poháru v Harrachově bude platit za jednoho z favoritů. V nové sezoně zatím předvádí životní výkony a v průběžném hodnocení SP je sedmý, bude tudíž velkou českou nadějí na stupně vítězů. Roli favorita si ale Koudelka nepřipouští. 

Roman Koudelka
Roman Koudelka

V dosavadních třech závodech obsadil postupně páté, čtvrté a dvanácté místo. "Ale já od sebe nic nečekám. Chci si jen udržet výkonnost a výsledky přijdou. Třeba v Harrachově. Když se budu stresovat, tak to bude jen ke škodě, nepřemýšlím o tom," prohlásil Koudelka.

"Za stupně vítězů bych byl rád, ale hlavní je udržet se v desítce celkového pořadí, abych nemusel skákat ty prokletý kvalifikace. To je obrovské plus," prozradil svůj hlavní cíl. V posledním Harrachovském závodě v letech na lyžích se podařilo Koudelkovi obsadit překvapivé třetí místo. Bylo to pro něj první umístění na stupních vítězů v kariéře.

"Trochu si to uvědomuju, ale nechci si to připouštět. Může to být loterie, stát se může cokoliv, proto si cíle nekladu. Priorita je turné (čtyř můstků - pozn. redaktora), tam se uvidí, jak na tom skutečně jsem. Navíc na můstku v Harrachově netrénujeme," upozornil na minimální výhodou domácího prostředí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

V létě si Koudelka poranil stehenní sval, ale několikatýdenní pauza mu podle jeho slov paradoxně prospěla a otevřela oči. Koudelka zjistil, že mu stačí méně skákat, ale o to víc pracovat na kondici, psychice a regeneraci. "Začal jsem si věřit, všechno to zatím jde jako po másle. Víc na sebe dbám, nestresuji se a víc chodím třeba do sauny a bazénu," vyprávěl.

Dalším faktorem úspěchu je jeho hmotnost. Zatímco minulé roky většinou musel hubnout, letos má dokonce podváhu. "Asi jsem se poučil," řekl. Samostatnou kapitolou je nové pravidlo mezinárodní federace o změně indexu tělesné hmotnosti. Skokané od této sezony musejí buď zkrátit lyže, nebo přibrat. Koudelka si svou hmotnost ponechal. Systém je totiž nastaven podle Rakušanů, kteří mají podobný somatotyp jako Koudelka. Malá výška a váha, ale velký odraz. "Takže mi ty kratší lyže často odpustí i chybu na odrazu, sedí mi to," pochvaloval si český skokan.

Hlava, to je další faktor výborné formy dvaadvacetiletého skokana. Dříve vznětlivý muž ji trénuje i na golfu. "Zjistil jsem, že když se mi nedaří a začnu se rozčilovat, na další jamce je to ještě horší. Teď vím, že když se něco nepovede, chce to hodit za hlavu a soustředit se dál," popsal své nové zkušenosti. "Všechno se mi teď v těle i hlavě nějak srovnalo a jde to dobře. Tak snad to vydrží," věřil. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.