ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Koudelka s Hlavou skončili v Lillehammeru těsně za medailí

Velikost textu:
aktualizováno 3. 12. 2011 19:47

Lillehammer - Roman Koudelka skončil čtvrtý ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Lillehammeru a o jednu pozici vylepšil svůj výsledek za zahajovacího dílu z minulého týdne v Kuusamu. Na norském můstku navíc české jedničce nečekaně skvěle sekundoval Lukáš Hlava, který poprvé v životě pronikl do elitní desítky a skončil pátý. Bodoval i sedmadvacátý Jakub Janda. Do druhého kola nepostoupil z českého kvarteta pouze šestnáctiletý Vojtěch Štursa, který při své premiéře v hlavním závodě obsadil mezi padesátkou účastníků 49. místo.

Roman Koudelka
Roman Koudelka

"Ještě pořád jsme neskončili u jedničky, takže to může být ještě lepší. Ale je to dobré. Zvlášť u Koudyho, který dneska měl v druhém skoku trochu smůlu na poryv větru, rozhodilo ho to spíš v hlavě, takže měl na stupně vítězů," řekl kouč týmu David Jiroutek. "A je dobré, že mu Lukáš (Hlava) sekundoval, letos konečně dospívá. Minule měl smůlu," poukázal trenér na jednatřicáté místo Hlavy v minulém závodu v Kuusamu.

Stejně jako v Kuusamu zvítězil Rakušan Andreas Kofler, který si k sedmému triumfu v kariéře pomohl rekordem můstku 105 metrů z prvního kola. Druhý skončil Richard Freitag z Německa před Polákem Kamilem Stochem, který v druhém kole odsunul o jedno místo oba české reprezentanty. Koudelka za ním zaostal o 1,1 bodu, Hlava, který minule ve Finsku neprošel ani do druhého kola, ztratil další 1,7 bodu. Jeho dosavadním maximem přitom bylo 15. místo z prosince 2009 v Oberstdorfu, pak byl ještě o dva týdny později 16. v Sapporu.

Umístění mezi třemi nejlepšími bude možná v Harrachově

O pět let mladší Koudelka, který úvodním pokusem předvedl třetí nejdelší skok dne 99,5 metru, těsně atakoval své maximum v SP, kterým je třetí místo z lednového závodu v letech v Harrachově. Čtvrtý byl ve Světovém poháru popáté v kariéře a nyní mu po dvou závodech patří v průběžném pořadí páté místo, Hlava je osmý.

"Vládne samozřejmě velká spokojenost. První skok byl výborný, i když jsem trochu pokazil telemark, protože mě tam sfoukl vítr. Ve druhém kole jsem zase dostal trochu poryv větru na nájezdu, trochu mě to rozhodilo, takže pořád jsou rezervy. Přesto je čtvrté místo skvělé, nemůžu zase chtít hned vyhrávat," komentoval Koudelka závod.

Jiroutek hned po závodu Koudelkovi řekl, že by bylo lepší, aby stupně vítězů přišly nikoliv v Norsku, ale na důležitějších místech. Měl na mysli Harrachov, kde se bude skákat příští týden. "Určitě to pomůže celému týmu, doma si člověk daleko víc věří, ucítíme větší podporu," prohlásil trenér. Prý i tradiční větší tlak domácího prostředí jeho svěřenci mohou využít. "Ten tlak bude jiný. V minulosti jsme v Harrachově mohli akorát překvapit, letos budeme chtít být dobří," dodal.

Američanka Hendricksonová odstartovala novou éru

Mezi oběma koly mužského závodu byla jako historicky první vítězka ženského SP korunována Američanka Sarah Hendricksonová. Sedmnáctiletá suverénka závodu v Lillehammeru předvedla dva nejdelší skoky dne 100,5 a 95,5 metru a opanovala dámskou pohárovou premiéru nové olympijské disciplíny s drtivým náskokem téměř 30 bodů před Coline Mattelovou z Francie. Třetí skončila Němka Melanie Faisstová.

Z dvojice českých reprezentantek se probojovala do druhého kola pouze Vladěna Pustková. Předvedla skoky dlouhé 85,5 a 74,5 metru a získala dva body za 29. místo. Lucie Míková obsadila 37. pozici.

Výsledky závodů SP ve skocích na lyžích v Lillehammeru

1. Kofler (Rak.) 279,3 b. (105+98 m),

2. Freitag (Něm.) 273,3 (95,5+103,5),

3. Stoch (Pol.) 249,6 (90+96),

4. Koudelka 248,5 (99,5+92),

5. Hlava (oba ČR) 246,8 (96,5+89,5),

...27. Janda 214,1 (91+77,5),

...49. Štursa (oba ČR) 80,4 (70,5).

Pořadí SP:

1. Kofler 200,

2. Schlierenzauer 120,

3. Stoch 110,

4. Freiag 109,

5. Koudelka 95,

6. Morgenstern (Rak.) 82,

...8. Hlava 45,

...25. Janda 15.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.