ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

V Harrachově se skákat bude, organizátoři zasněžují pomocí dusíku

Velikost textu:
aktualizováno 1. 12. 2011 14:20

Harrachov (Semilsko) – Tři závody Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově se i přes nepřízeň počasí příští týden uskuteční. Organizátoři se dnes rozhodli, že nastříkají na můstky umělý sníh pomocí dusíku. Rozpočet závodu by tak mohl narůst zhruba o tři miliony na 25 milionů korun, je ale pravděpodobné, že se organizátorům  ještě podaří využít technický sníh pomocí standardních technologií.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

V Harrachově není ani vločka přírodního sněhu, a i když podle předpovědi počasí by možná mohlo začít lehce sněžit koncem týdne, teploty nemají klesnout tak hluboko pod bod mrazu, aby mohli pořadatelé sáhnout k výrobě dostatečného množství umělého sněhu klasickou technologií. Mrznout má až příští týden, pořadatelé se proto rozhodli pro nákladnou metodu pomocí dusíku. Sníh ale budou míchat s tím, který už v Harrachově nastříkali v minulých týdnech.

přehrát video
V Harrachově se zasněžuje

"Celá záležitost je velice nákladná a museli jsme operativně hledat finanční prostředky na navýšení rozpočtu, což se nám nakonec podařilo," uvedl šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek. "Ale spousta práce je ještě před námi," upozornil s tím, že podle aktuálních propočtů by objem sněhu z dusíku mohl být v konečném součtu třetinový. "To by bylo super, polovina by byla ještě pořád dobrá," řekl Jozífek. "Sníh už ale není problém," prohlásil s úlevou.

Harrachovští pořadatelé chtějí uspořádáním závodu i přes nepříznivé podmínky ukázat, že jsou pro mezinárodní federaci FIS dobrým partnerem hlavně kvůli mistrovství světa v letech na lyžích, které se bude v krkonošském středisku konat v roce 2014. "Věříme, že se to do budoucna projeví, že dostaneme po mistrovství světa v letech nějaký další takovýhle víkend se třemi závody," doufal Jozífek.

Před domácím publikem se tak bude moci představit nejlepší český skokan Roman Koudelka, který v úvodním závodu minulý víkend v Kuusamu obsadil páté místo. V Harrachově jsou na programu ve čtvrtek kvalifikace, v pátek a v neděli závody jednotlivců, v sobotu soutěž týmů. S výjimkou neděle by se vždy mělo skákat pod umělým osvětlením.

V Harrachově se měly uskutečnit závody světového poháru i před rokem, ale kvůli silnému větru a sněžení byly zrušeny. O měsíc později se úspěšně na mamutím můstku uskutečnily lety na lyžích jako test na mistrovství světa v roce 2014, kde byl Koudelka třetí. V Harrachově je s lyžařskými závody často problém. Za posledních pět let bylo zrušeno deset závodů ve skocích nebo v severské kombinaci.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.