ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Startuje první ročník Světového poháru skokanek na lyžích

Velikost textu:

Praha - Na olympijském můstku v Lillehammeru začne dnes premiérová sezona Světového poháru skokanek na lyžích. Vznik ženského elitního seriálu urychlilo i zařazení disciplíny do programu olympijských her v roce 2014 v Soči. Světový pohár má čtrnáct dílů a jedinou neevropskou zastávkou bude závod v japonském Zau. Závěrečný závod se uskuteční v dějišti nedávného mistrovství světa Oslu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

"Ženský skok se rychle rozvíjí a první ročník Světového poháru je toho důkazem. Ženský skok se odráží k výšinám, chceme se ukázat," řekla Čika Jošidaová, koordinátorka mezinárodní federace FIS pro skoky na lyžích žen.

Hlavní favoritkou je mistryně světa Daniela Iraschková z Rakouska, i když začátkem listopadu podstoupila artroskopii kolena. K dalším adeptkám na přední umístění patří Američanka Lindsey Vanová, její krajanka Jessica Jeromeová nebo Francouzka Coline Mattelová.

Mezi odhadovanou padesátkou skokanek z patnácti zemí nebudou na můstku HS 100 v Lillehammeru chybět dvě Češky. Trenér Jaroslav Šimek, který tým převzal po minulé sezoně, s asistentkou Kamilou Rajdlovou na sever odjeli s dvojicí Vladěna Pustková a Lucie Míková, kvůli zranění zad chybí Michaela Doleželová. Úkolem českých skokanek bude boj o bodovanou třicítku. "Když bude Vlaďka skákat slušně, může být do dvacítky a Lucie do třiceti, ale musí jim vyjít první skok," řekla Rajdlová, bývalá běžkyně na lyžích, která se dělí s atletickou trenérkou výškařek Jevgenií Dubnovou o kondiční přípravu, regeneraci a organizaci mimo můstky.

Trenér Šimek s Rajdlovou a Dubnovou se snažili skokankám nastavit nový režim přípravy směrovaný k olympiádě v Soči. "Snažíme se nabourat špatné věci a zařadit nové, ale jako vždy, když se něco mění, tak to trvá. A ne vždy je proto pohoda, ale holky byly dobré, pracují zodpovědně a snažily se něco udělat," řekl Šimek.

Světový pohár žen 2011/2012:

3. prosince: Lillehammer (Nor.),

6. ledna: Schonach-Schönwald (Něm.),

8. ledna: Hinterzarten (Něm.),

14.-15. ledna: Val di Fiemme (It.),

28.-29. ledna: Szczyrk (Pol.),

4.-5. února: Hinzenbach (Rak.),

11.-12. února: Ljubno (Slovin.),

3.-4. března: Zao (Jap.),

9. března: Oslo (Nor.).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.